Haber Detayı
16 Ocak 2020 - Perşembe 17:27
 
ABD, Irak'ta IŞİD karşı ortak operasyonlara yeniden başladı
DÜNYA Haberi


Irak'ta bulunan Amerikan güçleri İran'la yaşanan gerginliğin ardından askıya alınan IŞİD karşıtı ortak operasyonlara yeniden başladı.

İsminin açıklanmasını istemeyen ABD'li en az iki kaynak New York Times gazetesine yaptıkları açıklamada, Irak ve Amerikan güçlerinin IŞİD'e karşı ortak operasyonlar düzenlemeye başladıklarını aktardı.


Ancak kaynaklar, bunların sayısının önceki dönemlere kıyasla fazla olmadığını ifade etti.

Iraklı güçlere yeniden askeri eğitim verilmesi için de detaylar üzerinde görüşüldüğünü belirten ABD'li yetkililer, eğitim programına kısa sürede başlanabileceğini söyledi.

ABD ve İran'ın Irak'taki gerilimi
ABD, 3 Ocak'ta Bağdat Havalimanı'nda İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in konvoyuna hava saldırısı düzenleyerek iki komutanı öldürdü.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Süleymani'nin öldürüldüğü saldırıya karşılık 8 Ocak'ta ABD'nin Irak'taki Ayn el Esed Hava Üssü'nü onlarca balistik füzeyle vurdu.

ABD Savunma Bakanlığı, İran’ın ABD askerlerinin konuşlandırıldığı el Esed ve Erbil üslerine 12’den fazla balistik füze ile saldırı düzenlediğini ancak can kaybı olmadığını bildirdi.

Irak'ta görevli ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon ise artan gerilim üzerine ülkedeki eğitim faaliyetleri ve operasyonlarını askıya aldığını açıklamıştı.

Ancak ortak operasyon adımının, Irak Parlamentosu'nun Amerikan güçlerinin Irak'tan çekilmesi yönünde verdiği karardan iki haftadan az bir süre içerisinde yeniden başlaması ülke içinde ve uluslararası kamuoyunda şaşkınlıkla karşılandı.

Irak Meclisi'nin ABD askeri varlık kararı
Irak Meclisi, 5 Ocak'ta düzenlediği olağanüstü oturumda, ABD dahil ülkedeki tüm yabancı güçlerin askeri varlığının sonlandırılması kararı aldı.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, 10 Ocak'ta ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptığı telefon görüşmesinde, Meclisin aldığı kararın uygulanması çerçevesinde ABD'den bir heyetin Irak'a gönderilerek, askerlerin çekilmesi için mekanizma oluşturulmasını istedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus ise gündemlerinde "Irak'tan çekilme" konusunun olmadığını açıkladı.

ABD'nin Irak'taki askeri varlığı
ABD, 2003'te Saddam yönetimini devirmek için girdiği Irak'ta Aralık 2011'e kadar varlık göstermiş, bu tarihten sonra dönemin ABD Başkanı Barack Obama'nın talimatı üzerine tüm askerlerini Irak'tan çekmişti.

IŞİD'in 10 Haziran 2014'te ortaya çıkmasından sonra Bağdat hükümetinin çağrısı üzerine ABD, yeniden askerlerini Irak'a gönderdi.

ABD ordusu, "ülkede güvenliği sağlamak, Irak güçlerini eğitip donatmak, IŞİD'le mücadele gibi gerekçelerle halen bu ülkede varlık gösteriyor.

Irak'ın farklı bölgelerindeki 9 askeri üste yaklaşık 5 bin 200 ABD askeri bulunuyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ABD,, Irak'ta, IŞİD, karşı, ortak, operasyonlara, yeniden, başladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı