Haber Detayı
24 Kasım 2019 - Pazar 22:30
 
Akıncı: Çok büyük beklentiler yaratmak istemem
KIBRIS Haberi


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Berlin’de yapılacak üçlü Kıbrıs zirvesi öncesi açıklamalarda bulunarak, çok büyük beklentiler yaratmak istemediğini söyledi.

Açık bir gündem ile Berlin’e gidildiğine, ancak KKTC’nin yapıcı tavrının hakları koruyarak, istikrarlı bir şekilde barışa ve çözüme hizmet ettiğine  işaret eden Akıncı, “Barışa hizmet eden, çözüme hizmet eden tavrımızın karşılık görmesini ümit ediyoruz ve Guterres’in de bu yönde olumlu bir rolün olabileceğini de değerlendiriyorum” ifadelerini kullandı.

Tavrının BM parametlerinden ayrılmaması yönünde olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı, siyasi eşitlik ve kararlara etkin katılımın olduğu federal bir yapı  olması gerektiğine dikkat çekti. Ucu açık süreçlerin artık geride kaldığını, sonuç odaklı, iyi planlanmış bir sürecin gerekli olduğuna işaret eden Akıncı, “Eldeki malzeme çözüm için yol göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Berlin’e açık bir gündem ile gittiğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bugün hangi noktada olduğumuzun tespiti ve bundan sonra nasıl yürüneceğin, bir nevi yol haritasının nasıl çizileceğini belirlemek için Berlin’e gidiyoruz” şeklinde konuştu. 

“Guterres’in aldığı inisiyatif en iyi şekilde değerlendirilmeli”

Gelinen noktada konjonktürü de iyice değerlendirmek suretiyle Guterres’in bir inisiyatif aldığını, bu inisiyatifin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini aktaran Cumhurbaşkanı, şunları söyledi: “Özellikle Doğu Akdeniz’deki gerginlikleri de dikkate aldığımız zaman zenginliklerin adil paylaşımı her iki tarafa da yarar getirir.

Akıncı’dan ‘sonuç odaklı süreç’ vurgusu…

Bunun için diyalog ve iş birliği gerekir. Sayın Guterres, Kıbrıs’ın etrafında yaşananlardan ve Ortadoğu’da yaşananlardan haklı olarak endişe duyuyor, bunlar diyalog ve müzakere ile çözülür. Biz sonuç odaklı bir süreç istiyoruz.

“Çözüme hizmet eden tavrımızın karşılık görmesini umut ediyoruz”

Bölgemizin barış ve istikrar bölgesi olmasını, Kıbrıs’ın da bu barışa katkı yapmasını istiyoruz. Dolayısıyla bu anlayış ile Berlin’e hareket ediyoruz. Çözüme hizmet eden tavrımızın karşılık görmesini umut ediyoruz.

Üçlü zirve süreci…

Cumhurbaşkanı Akıncı, geçmişi anımsatarak, Guterres’in Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un temasları hakkında şu değerlendirmeyi yaptı: Lute’u referans kavramları için görevlendirmişti. Lute, Kıbrıs’taki iki taraf arasında ve garantörler ile diyaloğunu sürdürdü. Sık sık referans kavramları için görüştü. Mesafe alındı, belli oranda malzeme birikti, ancak tümüyle sonuçlandırmak mümkün olmadı.

Temmuz’da Guterres, her iki liderle telefonda görüştü, New York’ta bizlerle üçlü görüşme istediğini bize duyurdu. New York’ta görüşmelerimizde, üçlü veya beşli görüşmeye açık olduğunu, ancak iki lider ile üçlü bir görüşmenin daha iyi olacağını, beşli için iyi bir hazırlığın gerekliliğini bizlerle paylaştı.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Akıncı:, Çok, büyük, beklentiler, yaratmak, istemem,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı