Haber Detayı
03 Mayıs 2020 - Pazar 20:46
 
Akıncı: Ülkede, basın özgürlüğüne karşı tahammülsüzlüğün eski bir tarihi var
KIBRIS Haberi


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü kapsamında kişisel sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulundu.

Basının içinde bulunduğu durum açısından bugünün anlamlı bir gün olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu açıdan yaklaşıldığında Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde çok da iyi bir noktada olmayan yerimizin geçtiğimiz yıla göre 3 basamak daha gerilemiş olması hepimizi kaygılandırmalıdır” dedi.

Endeksdeki derecelendirmenin somut kriterlere göre yapıldığını söyleyen Akıncı, bu derecenin, “sorunların nedenlerini de gösterdiğini” belirterek, “Bunların üzerinde durarak, aşılması için mücadele etmek çağdaş demokratik bir toplumsal yapıya kavuşabilmek açısından da zorunludur” ifadelerini kullandı.

Ülkede, basın özgürlüğüne yönelik tahammülsüzlük gösterildiğini ve saldırılar yapıldığını belirten Akıncı, “tahammülsüzlük ve yapılan saldırıların eski bir tarihi vardır ve gerçek anlamda ifade ve basın özgürlüğünü tüm unsurları ile yerleştirebildiğimizi iddia etmek mümkün değildir” vurgusunda bulundu.

Çeşitli vesilelerle, bu saldırıların tezahürlerinin halen görüldüğünü belirten Akıncı, “Kimden gelirse gelsin ve hangi görüşe yönelik olursa olsun hep beraber bunlara karşı mücadele edilmelidir. Bu mücadele çağdaş toplum olabilmenin gereğidir” ifadelerini kullandı.

Basın özgürlüğünün bir yanıyla düşünce ve ifade özgürlüğü ile diğer yanıyla ise halkın doğru haber ve bilgi alma hakkıyla ilgili olduğunu ve bunun unutulmaması gerektiğini söyleyen Akıncı, “İfade özgürlüğünün yanında doğru haber ve doğru bilgi alma hakkı, sağlıklı demokrasi için çok önemlidir” dedi.

Covid-19 salgını nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi, KKTC’deki her yurttaş ve meslek grubuyla birlikte basın çalışanlarının da olumsuz etkilendiğini belirten Akıncı, bu olumsuz etkilerden birinin, basın çalışanlarının ekonomik koşullarının kötüleşmesi ve basın sektöründeki kurumların faaliyetlerini sürdürmekte karşılaştıkları güçlük olduğunu ifade etti.

Basın çalışanlarının iş güvenceleri ve örgütlülükleri kadar, özgürlüklerinin de korunmasının özellikle bu dönemde çok daha büyük önem taşıdığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Özgürlüklerin korunup geliştirilmesi için, basının sadece ekonomik sorunlarının değil, tüm mesleki sorunlarının, katılımcı süreçler çerçevesinde çözümü için de harekete geçilmesi gerekmektedir.

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Gününde, yaşanmakta olan zorlu süreçte daha da önem kazanan mücadelelerinde tüm basın emekçilerine başarılar dilerim.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Akıncı:, Ülkede,, basın, özgürlüğüne, karşı, tahammülsüzlüğün, eski, bir, tarihi, var,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı