Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 09:57
 
Akıncı, Yunan medyasına konuştu: Rumlar tek taraflı çalıştı
KIBRIS Haberi


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiades ile bugün yapacağı ikili görüşme öncesi Kıbrıs Türklerinin tutumunu, beklentilerini ve taleplerini Yunanistan'da yayımlanan TA NEA gazetesine verdiği özel mülakatla değerlendirdi.
Akıncı, görüşmede Anastasiades'in Rum tarafının Kıbrıs sorununun çözümü ve hidrokarbon (doğal gaz ve petrol) aramaları konularında açık ve net bir tavır sergilemesini beklediğini söyledi.

Kıbrıs sorununun sürüncemede kalmasına devam edilemeyeceğini belirten Akıncı, "Kıbrıs yöresindeki sondaj çalışmalarına bir süre ara verilmesi ve adadaki Türk ve Rumların, hidrokarbon çalışmalarında ortak bir heyet oluşturmasını öngören önerisini tekrar masaya yatıracağını" açıkladı.

"Bunun gözardı edilmesi lüksüne sahip değiliz" diyen Akıncı, "bu konuda tarafları tatmin edecek bir formülün bulunmasının bölgede gerginliği giderebileceğinden" söz etti.

Akıncı ayrıca Kıbrıs Türklerinin ada açıklarındaki hidrokarbon aramalarından ve sondajlarından mahrum edilemeyeceğine dikkat çekti.

Akıncı mülakatta, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Anastasiades'in izlediği siyasetin de "belirsiz" olduğunu söyledi.

Mustafa Akıncı, "Anastasiades, çeşitli yerlerle çeşitli kişilere, çeşitli anlarda değişik görüşler sergiliyor. 2 yıl önceki Crans-Montana çözüm müzakerelerinin başarısız olmasının nedeni de özünde Anastasiades'in bu değişken tutumudur" dedi.

Akıncı buna örnek olarak, Anastasiades'in Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na "İki devletli bir çözüm formülüne ya da konfederasyon formülüne sıcak bakabileceğini söylemesine rağmen, daha sonra yaptığı açıklamalarında kendisinin 'gevşek bir federasyonu ima ettiğini' söylemesini" gösterdi.

Kıbrıs sorununun Birleşmiş Milletler'in (BM) de öngördüğü şekilde iki yönetimli iki kesimli bir federasyonla çözümünden yana olduğunu anımsatan Akıncı, Kıbrıs Türklerini azınlık statüsünde gösterecek olası bir senaryo ve formülün asla kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Akıncı, "Bu nedenle şu ana kadar en iyi senaryonun, Kıbrıs Türklerinin eşit siyasi haklarının güvence altına alınması şartıyla, BM'nin de önerdiği gibi iki kesimli ve iki yönetimli tek bir federasyon sistemi olduğunu görüyoruz" dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Akıncı,, Yunan, medyasına, konuştu:, Rumlar, tek, taraflı, çalıştı,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı