Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 12:27
 
AKP'den ihracı istenen Davutoğlu istifa etti
KIBRIS Haberi


AKP'den ihracı istenen eski Başbakan ve AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, eski AKP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, eski AKP İstanbul Milletvekili Abdullah Basçı ve eski AKP Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ile birlikte kameraların karşısına geçti. AKP'den istifasını açıklayan Davutoğlu, "Yeni bir siyasi hareketi inşa etmek bizim için tarihi bir sorumluluktur. Bu çerçevede hangi siyasi görüşle mensup olursa olsun bu ülke için sorumluluk hisseden herkesi birlikte çalışmaya davet ediyoruz" dedi.

Davutoğlu'nun açıklaması şöyle:

Her şeyden önce dün bölücü terör örgütünün saldırısıyla  şehit edilen 7 vatandaşımıza rabbimizden rahmet diliyorum. Yaralı vatandaşlarımızın en kısa sürece şifaya kavuşmaları dileğimizdir.

Geçmişte bilim adamı, milletvekili, bakan, genel başkan ve başbakan olarak ben deniz ve arkadaşlarım genel başkan yardımcıları, milletvekilleri ve il başkanları olarak birçok farklı vasıfla ve vesileyle sizlere hitap etti. Düşüncelerimizi açık ve samimi bir şekilde dile getirdik. Bir gün hayatımıza anlam katan değerlerin bir siyasi yapı şeklinde tarihe yansıması olarak gördüğümüz ve başarısı için emeğimiz terimiz ve bütün varlığımızı ortaya olduğumuz partimizden ihraç talebiyle huzurlarınıza geleceğimizi tahayyül bile edemezdik. Ancak bunu yaşamak da kaderde varmış. Bizleri derinden etkileyen bu şartlar altında Ak Parti’ye gönül veren milyonlar başta olmak üzere aziz milletimizin aziz fertleriyle bugün de her zaman olduğu gibi samimi bir şekilde hasbıhal etmek ve düşüncelerimizi paylaşmak istiyoruz.

Ak Parti geçtiğimiz ay 18. Yaşını doldurdu. kuruluşundan itibaren Ak parti milletimizin 100 yıllık özleminin tezahürü olan söylem ve politikalarıyla ülkemize büyük hizmetlerde bulundu. Yakın zamana kadar önemli başarılara imza atan Ak Parti’nin tılsımı ortak akla, istişareye, demokratik değerlere ve ahlaki tutarlığa verdiği önemden kaynaklanıyor. Bu hareketi yaşatan ve büyüten en büyük etken milletin umuduna kaynak ve doğasına layık olmaktı. Ak Parti’nin siyaset anlayışı en güçlü ifadesini 3Y formülü ile bulmuştu. Yasaklara, yolsuzluklara ve yoksulluğa karşı mücadele. Yasaklara karşı mücadele AK Parti’nin özgürlükçü felsefesini, yolsuzluklara karşı felsefe siyasi ahlak özünü, yoksulluğa karşı mücadele insan onuruna yarışır bir hayat standardı özlemini yansıtıyordu. Ak parti bu anlayışla milletimize ve ülkemize büyük hizmetler verdi. Milletimize 10 yıllar boyunca özlemini duyduğu kadroların başarısı için desteğini duasını esirgemedi. Ancak son yıllarda Ak Parti milletin gönlünde taht kurmasına vesile olan değer, söylem ve politikalardan uzaklaştı.Adaletten kalkınmaya her alanda sorunlar baş göstermeye başladı. AK Parti yönetiminin öncelikleri, söylemleri, politikaları değişti. 

***

Veda etmiyoruz. Onlar vedanın değil cefanın muhataplarıdırlar. Tabelalar geçici, hayatımızı ve her türlü mücadeleyi anlamlı kılan değerler kalıcıdır. Partiler bu değerlere hizmet ettikleri ölçüde anlamlıdırlar. Biz bu değer ve ilkelerin savunucusu ve sözcüsü olmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda bizler insanı ve sadece insanı merkeze alan, insan onuruna ve haklarına saygılı, evrensel değerleri yaşatan, yasaklarla yolsuzluklarla ve yoksullukla mücadele edilen, düşünce, ifade, din ve vicdan özgürlüklerinin sınırlandırılmadığı, insani var oluşu koruyacak doğal çevre şartlarının yasal teminat altına alındığı, toplumsal meşruiyeti yüksek, demokratik bir anayasal sistemin hakim olduğu, farklılıkların güven ve huzur içinde kardeşçe yaşadığı; demokratik hukuk devleti kurullarının işlediği, herkes için adalet ilkesi temelinde tarafsız ve bağımsız yargı sistemine güven duyulduğu, kamu malına el uzatılmayan, akraba ve adam kayırmacılığın olmadığı, şeffaflığın her alanda hakim olduğu, liyakatin ehliyetin ve siyasi ahlakın esas ölçü alındığı, güvenlik-özgürlük dengesinin korunduğu, aile değerlerimizin toplumun en temel mayası olarak muhafaza edildiği, kadınların güven için hayatın her alanında etkin rol üstlendiği, gençlerin zihni ve psikolojik açıdan güçlü ve yetkin şahsiyetler olarak yetişmesini sağlayan vizyoner, çağdaş bir eğitim sisteminin hayata geçirildiği, refahın belli ellerde toplanmayıp, adil bir gelir dağılımı ile toplumun geneline dağıldığı, serbest piyasa ve rekabet koşullarının uygulandığı, sürdürülebilir bir ekonomik kalkınma ile çağdaş ve müreffeh bir hayat standardına ulaşıldığı; milli ve evrensel değerlerin uyumunu ön gören bir zihniyetin özgün sentezlerle yeniden üretilebildiği, her yönüyle ve her kesimiyle dünyaya açık, yakın çevresinde, gönül coğrafyasında ve dünyada barışçıl ve insani diplomasiyi esas ala, yeni nesillerin dünyaya güvenle baktığı demokratik bir düzen kurmak istiyoruz.

Güçlü onurlu ve müreffeh bir ülke idealinin bu yolla gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bu günden itibaren zikrettiğimiz ilkeler doğrultusunda yeni bir siyasi hareketi inşa etmek ve yeni bir yola çıkmak bizim için hem tarihi bir sorumluluk, hem de tarihimizin gereği bir yükümlülüktür. Bu çerçevede hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun, bu ülkenin geleceği için yüreği çarpan ve sorumluluk hisseden herkesi ve her kesimi ortak akıl çerçevesinde bir araya gelmeye ve birlikte çalışmaya davet ediyoruz."

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: AKP'den, ihracı, istenen, Davutoğlu, istifa, etti,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı