Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 11:06
 
Ali Babacan: Ülkenin karanlık bir tünele girdiğini gördük
TÜRKİYE Haberi


Eski başbakan yardımcısı Ali Babacan, Habertürk TV'de Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı. Babacan, AKP'den istifa nedenlerini anlatırken, "Sadece ilkelerde değil değerlerde de sapma meydana geldi. Türkiye'de her alanda sorunlar büyüdü. Ülkenin karanlık bir tünele girdiğini gördük" dedi.

Babacan, "Sorunları çözmek için yeni bir iddiayla ortaya çıkmak gerekti. Bir süre biz mevcut düzene zarar veririz korkusuyla bunun vebalinden korktuk. Ama zamanla hiçbir şey yapmazsak bunun vebali daha ağır olacak hissiyatı ağır bastı" diye devam etti.

Altaylı'nın "Eğer yanlışlar varsa o da bakandı, eleştirileri var" ifadelerine, "Parti içi özeleştiri mekanizmaları çalıştırılamayabiliyor. Siyasi partiler yasasında parti içi demokrasiyi işletecek mekanizmaları mecbur hale getirmeli" yanıtını verdi.

"Gül dışarıdan destek veriyor"
Altaylı, yeni parti kurma hazırlıklarıyla ilgili olarak, "Abdullah Gül çok fazla öne çıkmaz derler. Temkinli bir insan olduğu bilinir. Bu kez Gül ikircikli bir tavır içinde. Ali Babacan'ın arkasında aslında Gül var. Gül bu partinin neresinde?" diye sordu.

Babacan, "Abdullah Bey ile gelecek vizyonumuz aynı. 'Ben artık aktif siyasette yokum.Yeni bir partide olmam' dedi. Kendisi bizim çalışmalarımıza destek veriyor. Ayda bir ya da iki defa görüşüyoruz. Dışarıdan bize bilgisiyle tecrübesiyle destek veriyor; ama nihai kararları biz veriyoruz. Bu parti Abdullah Gül için kurulmuş bir parti değil" yanıtını verdi.

Babacan, "Hala siyasi itibarını koruyan herkesle görüşüyoruz" diye devam etti.

'Davutoğlu'nun partisiyle birleşme zor"
Babacan yeni partinin bir kadro hareketi olmasını istediğini de vurguladı. AKP'den ayrılan ve yeni parti çalışmalarına başlayan eski başbakan Ahmet Davutoğlu ile birleşme sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

"Biz Ahmet Bey ile aile dostuyuz. Biz bu hareketin tamamen kadro hareketi olmasını istiyoruz. Ben kimseye kuruculuk teklif etmedim. Şu ana kadar bir tane bile il başkanı belirlemedik. Ahmet Bey daha önce başladı. Bir şekilde beraber hareket etme teklifinde bulunuldu. Ama o kendi merkezli bir hareket başlattı. Ondan sonra bu nasıl bir kadro hareketine dönüşecek, o konuda süreç yönetiminin çok da kolay olmayacağına karar verdik. Çünkü il başkanlarını belirledi bu senenin başında. Biz daha sonra başladık ve bambaşka bir metodla geldik, devam edeceğiz. Nasıl birleşeceğiz, ben açıkçası biraz zor görüyorum" karşılığını verdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ali, Babacan:, Ülkenin, karanlık, bir, tünele, girdiğini, gördük,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı