Haber Detayı
15 Ocak 2020 - Çarşamba 15:09
 
Anastasiadis, Kudüs yolcusu...
Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya’dan, aralarında Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades’in de bulunduğu kırkı aşkın devlet başkanı, kral, başbakan ve parlamento lideri, gelecek hafta Kudüs’te Beşinci Dünya Holokost/Soykırımı Forumu’na katılacak.
GÜNEY KIBRIS Haberi


“Holokost’u Hatırlamak, Yahudi Aleyhtarlığıyla Mücadele” konulu bir etkinlik, Yad Vashem işbirliğinde, İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin himayesinde Dünya Holokost Forumu Kuruluşu tarafından düzenleniyor.
 
Etkinlik 23 Ocak’ta, Auschwitz’in özgürlüğünün 75’inci yıldönümünde anılması ve Uluslararası Holokost’u Anma Günü dolayısıyla Yad Vashem’de Varşova Getto Meydanı’nda yer alacak. 
 
Yad Vashem’den yapılan duyuruya göre, Cumhurbaşkanı Anastasiades’den başka, katılacaklarını beyan eden liderler arasında Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella bulunuyor.
 
Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Komisyonu  Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli  de etkinlikte hazır bulunacaklar. Galler Prensi Charles, Hollanda Kralı Willem-Alexander, Kanada ve Avustralya Genel Valileri de etkinliğe katılacaklarını bildirdiler.
 
Etkinlikte İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin, Başbakan Benjamin Netanyahu, Prens Charles, Macron, Putin, Steinmeier ve Amerika Birleşik Devletleri’nden üst düzeyde bir yetkili birer konuşma yapacaklar.
 
Soykırımdan kurtulanlar, Yad Vashem Konseyi üyeleri ve Forumu düzenleyenler de etkinlikte hazır bulunacaklar ve etkinlik bir anma töreniyle sona erecek.
 
Yad Vashem’den yapılan açıklamada, “Dünya Auschwitz’in 75’inci özgürlük yıldönümünü anarken mesaj açıktır. Küresel toplumumuzda Yahudi aleyhtarlığına yer yoktur” denildi. 
 
Bu tarihi etkinliğin Yahudi aleyhtarlığının kin ve şiddet ifadesinin özellikle Avrupa’da yükseldiği bir zamanda yapılacağı kaydedilen açıklamada, alarm veren bu duruma karşı Yahudi aleyhtarlığının, bu etkinliğin ırkçılığın, yabancı düşmanlığının tehlikeleri konusunda eğitim çabalarını, Holokost’u anmayı teşvik etmenin, her zamankinden fazla eğitim ve araştırmayı daha da önemli hale getirdiği kaydedildi.
 
Kıbrıs geçen Aralık’ta, yasal olarak bağlamayan, Uluslararası Holokost’u Anma İttifakı tarafından Yahudi aleyhtarlığı tanımı çalışmasının eğitim ve öğretimde faydalı bir yol gösterici araç olduğunu kabul etmişti.
(Kıbrıs Haber Ajansı)

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Anastasiadis,, Kudüs, yolcusu...,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı