Haber Detayı
25 Kasım 2019 - Pazartesi 17:26
 
Arıklı: Kıb-Tek’te yapanın yanına kalan bir sistem var
KIBRIS Haberi


YDP’nin önerisiyle Cumhuriyet Meclisi’nde Kıb-Tek’le ilgili ihalelerin araştırılması için araştırma komitesi kuruluyor.
YDP Genel Başkanı ve Gazimağusa Milletvekili Erhan Arıklı, Cumhuriyet Meclisi’ne Kıb-Tek ile ilgili araştırma komitesi kurulması önergesi sundu.

Önergeye iktidar da muhalefet de evet dedi. Önerge oy birliği ile kabul edildi. İlk sözü öneri sahibi Erhan Arıklı aldı.

Arıklı, bu önergenin açılmasında hiçbir dönemi ve siyasi partiyi suçlamadığını, kimseyle hesaplaşma niyetinde olmadığını söyledi. 

İhalelerle ilgili Sayıştaylığın denetim raporları olduğunu belirten Arıklı, “Kıb-Tek’le ilgili 10’un üzerinde denetim raporu var. Hukuksuzluklar ve usulsüzlükler tespit edildi ama hiçbiri neticelenmedi. Kıb-Tek’te yapanın yanına kalan bir sistem var. Kurum sürekli olarak zarara uğratılıyor, batağa sürükleniyor” görüşünü dile getirdi.

Jeneratör alımı konusuna değinen Arıklı, geçtiğimiz hükümet döneminde fiyata karşı çıktıklarını anımsattı, “Biz sessiz kalsaydık ihaleye ilk haliyle çıkılsaydı kurum yaklaşık 9 milyon Euro zarara uğrayacaktı” şeklinde konuştu.

Arıklı, konuşmasında yargıyı, polisi, görevini yapmamakla suçladı.

“Gelin bir komite kuralım, araştıralım, bu kurumun içinde ne var ne yok öğrenelim” diyen Arıklı, bu araştırma önergesini geçtiğimiz yıl UBP ile birlikte verdiklerini anımsattı.

Erhan Arıklı, araştırma komitesinin raporlarının tozlu raflarda kalmamasını da diledi.

ARIKLI’NIN ÖNERGESİNE OY BİRLİĞİ

Konuşmaların ardından önerge oylandı.

Arıklı’nın önergesi “KIB-TEK'teki İhale Usulsüzlükleri ile Yönetsel ve Finansal Sorunların Ortaya Çıkarılması ile İlgili Meclis Araştırması Açılması” şeklindeydi.

Arıklı, Akasoy’un önergesi üzerine önerge ismi değiştirdi. Önergenin adı, “Kıb-Tek’te ihale usulsüzlüğü yapılıp yapılmadığına dair araştırma komitesi oluşturulması“ olarak değiştirildi.

Komite oluşturulması oybirliği ile kabul edildi.

Öte yandan Genel Kurul’da, Birleştirilmiş Güvenlik Kamu Görevlileri (Değişiklik)  Yasa Tasarısı’nın üçüncü görüşmesi de yapıldı. Tasarı oy birliği ile kabul edildi.

Daha sonra güncel konuşmalara geçildi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Arıklı:, Kıb-Tek’te, yapanın, yanına, kalan, bir, sistem, var,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı