Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 11:32
 
Ataser: Bölgemize ‘meslek okulu’ kazandırmak istiyoruz
KIBRIS Haberi


Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, gençlerdeki işsizlik sorununa işaret ederek, Alsancak bölgesine meslek okulu kazandırmak istediklerini söyledi.  Alsancak’a meslek okulu açılması için bir proje hazırlığı içinde olduklarını belirten Ataser, dışarıdan hizmet almak yerine ülkede teknik eleman yetiştirilebileceğini ifade etti.

Haluk Doğandor’un sunduğu Günaydın Ada programına katılan Ataser, Alsancak bölgesinde yüzde 70 oranında üniversite mezunu olduğunu ancak gençlerin yüzde 40’ının işsiz olduğunu vurguladı. İhtiyaç fazlası olan bölümlerden mezun olan gençlerin üniversite sonrasında boşta kaldığını söyleyen Ataser, “Gençlerimizin plansız eğitim nedeniyle iş bulamaması beni gerçekten üzüyor” dedi.

“DIŞARIDAN HİZMET ALMAK YERİNE TEKNİK ELEMAN YETİŞTİRELİM”

KKTC’de işçi çalıştırmak için dışarıdan hizmet alındığına dikkat çeken Ataser, “Ülkemizdeki en büyük sorun teknik eleman azlığıdır. Dışarıdan hizmet almak yerine, ülkemizde teknik eleman yetiştirebilirsek, hem ülke ekonomisi açısından hem de gençlerin iş bulabilmesi açısından faydamıza olacaktır” diye konuştu.

Bölgeye bir meslek okulu açılması için proje çalışması yapacaklarını dile getiren Ataser, “Alsancak’a meslek okulu kazandıralım. Gençlerimizi yetiştirelim, hangi işi yapmaları konusunda yön gösterelim, iş bulma garantisi verelim” dedi.

“BÖLGEMİZ ADINA BİR İLK OLACAK”

Hangi alanlarda iş ihtiyacı olduğu konusunda araştırma yapacaklarını kaydeden Ataser, aldıkları verilere göre bir plan belirleyip merkezi hükümete sunacaklarını söyledi. Ortaokul veya liseden sonra öğrencilerin gidebileceği 2 yıllık meslek okulu açma hedeflerinin olduğunu bildiren Ataser, “Yapacağımız bölgemiz adına bir ilk olacak, konuyla ilgili hükümetin önümüzü açmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ataser:, Bölgemize, ‘meslek, okulu’, kazandırmak, istiyoruz,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı