Haber Detayı
28 Kasım 2019 - Perşembe 11:11
 
Atlas’ın iptali KKTC’yi olumsuz etkileyecek
KIBRIS Haberi


Atlasglobal’ın KKTC’ye uçuşlarını durduğuna ilişkin Kıbrıs Postası’na konuşan Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, kararın olumsuz etkileyeceğini, mağduriyet yaşanmaması için çalıştıklarını, KKTC’ye sefer düzenleyen diğer üç havayolu şirketinden ek sefer talep ettiklerini ve taleplerine olumlu geri dönüş aldıklarını vurguladı.
 

Atlasglobal Havayolları açıklama yaparak, KKTC’ye tüm uçuşlarını 21 Aralık 2019 tarihine kadar durduğunu bildirdi.

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Ulaştırma Bakanı Atakan, kararın olumsuz etkileyeceğini, mağduriyet yaşanmaması için çalıştıklarını söyledi. KKTC’ye sefer düzenleyen diğer 3 havayolu şirketinden ek sefer talep ettiklerini dile getiren Bakan, taleplerine olumlu geri dönüş aldıklarını vurguladı.

Otelciler Birliği Dimağ Çağıner, kararın turizmi olumsuz etkileyeceğini işaret ederek, ivedi bir şekilde ek sefer yapılması çağrısında bulundu. TC Ulaştırma Bakanlığı ise, mağduriyet yaşanmaması adına gelişmeyi yakından takip ettiklerini resmi açıklama ile duyurdu.

BAKAN ATAKAN: “OLUMSUZ ETKİLEYECEK, TÜRKİYELİ YETKİLİLERLE KONUNUN TAKİBİNDEYİZ”

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Atlasglobal’ın aldığı kararın olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti. Şirketin 21 Aralık’a kadar KKTC uçuşlarına ara verdiğini anımsatan Bakan Atakan, Türkiyeli yetkililer ile konuyu takip ettiklerini anlattı.

“EK SEFER TALEBİMİZE OLUMLU YANIT ALDIK, MAĞDURİYET YAŞANMAMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

KKTC’ye gelen diğer üç hava yolu şirketi ile görüşmeler yaptıklarına dikkat çeken Tolga Atakan, 3 hava yolu şirketinden ek frekans, yani ek sefer talep ettiklerini ve olumlu yanıt aldıklarını vurguladı.

Ek seferler için henüz tarih vermenin mümkün olmadığını işaret eden Bakan Atakan, mağduriyet olmaması için çalıştıklarının altını çizdi.

ÇAĞINER: “İVEDİ EK SEFER AÇIKLAMASI YAPILMALI”

Yine Kıbrıs Postası’na konuşan Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Dimağ Çağıner, çok ivedi bir şekilde ek seferlerin açıklanması gerektiğini vurguladı. Atlasglobal’ın özellikle İstanbul’dan çok yoğun bir şekilde sefer gerçekleştirdiğini anımsatan Çağıner, “Arzda sıkıntı yaşanabilir, arzda yaşanabilecek sıkıntı düzeltilmeli” değerlendirmesini yaptı.

“KKTC’NİN CAZİBESİNİN AZALMASINA NEDEN OLUR”

Havayolu bilet fiyatlarının doğal olarak artacağını işaret eden Dimağ Çağıner, bilet fiyatlarındaki artışın KKTC’nin cazibesinin azalmasına sebep olabileceğini söyledi. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın diğer hava yolu şirketleri ile taban fiyat değerlendirmesi yapması gerektiğini belirten Çağıner, Atlasglobal’ın aldığı kararın turizmi olumsuz etkileyeceğini dile getirdi.

“TURİZMDE DENİZ ULAŞIMININ ÇOK DA ARTACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”

İnsanların deniz ulaşımına yönelebileceğini de sözlerine ekleyen Dimağ Çağıner, “Ancak turizmde deniz ulaşımının çok da artacağını düşünmüyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

TC ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: “YAKIN TAKİPTEYİZ”

Türkiye CumhuriyetiUlaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Atlasglobal Havayolları'nın 21 Aralık'a kadar tarifeli uçuşlarını durdurma kararına ilişkin, "Şirketin belirttiği süre içinde bilet alan yolcuların mağduriyetlerini giderip gidermediği, bakanlığımızca yakından takip edilecektir" açıklamasında bulundu.

TC ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NIN AÇIKLAMASI…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Atlasglobal Havayolları, 21 Aralık 2019 tarihine kadar tarifeli uçuşlarını durdurduğunu açıklamıştır. Firma, söz konusu dönem içinde uçuşunu yapamayan yolcularla ilgili bilgileri 15 Aralık 2019 tarihine kadar tespit ederek, söz konusu süreç nedeniyle oluşabilecek mağduriyetleri gidereceğini bildirmiştir. Atlasglobal Havayolları’nın belirttiği süre içerisinde bilet alan yolcuların mağduriyetlerini giderip gidermediği, Bakanlığımızca yakından takip edilecektir."

TÜRKİYE YOLCU HAKLARI…

Öte yandan, uçuşa iki haftadan kısa bir zaman kala uçuş iptal olursa, yolcu bu dönemde bilgilendirilmiş olsa bile, yolcuya iç hatlar için 100 Euro, Dış hat uçuşlarında ise yolculara;

a) 1500 kilometre ya da daha kısa bütün uçuşlar için 250 Euro’nun Türk Lirası türünden karşılığı,
b) 1500 ile 3500 kilometre arası uçuşlar için 400 Euro’nun Türk Lirası türünden karşılığı,
c) 3500 kilometreden daha uzak yolculuklar için 600 Euro’nun Türk Lirası türünden karşılığı, tazminat vermek mecburiyetinde.
Atlasglobal açıklaması:

“2015-2016 yıllarında ülkemizde yaşanan terör olayları ve hain darbe girişimi havacılık sektöründe büyük yaralar açmış, taşınan yolcu sayısı ve yolcu gelirlerinde 2017 yılı dahil önemli kayıplara neden olmuştur. Havacılık sektörünün itici gücü olan turizm sektörü açısından olumsuz geçen söz konusu dönemin ardından, güvenlik algısı ve ana pazarlarla olan politik ilişkilerdeki iyileşmenin desteğiyle 2018 yılında başlayan toparlanma süreci devam etmiş; bu konuda alınan tedbirlerin etkileri havacılık sektörüne de olumlu bir şekilde yansımaya başlamıştır.

2015-2016 yıllarında yaşanan bu elim olaylar gerek operasyonel gerekse de ticari açıdan Havayolumuzu olumsuz yönde etkilemiştir. Bunun yanı sıra 2018 yılı ikinci yarısında Türk Lirası’nda yaşanan hızlı ve agresif dalgalanmalar özellikle iç pazar dinamiklerini de olumsuz etkileyerek uçakla seyahat etme talebinde azalmaya sebep olmuştur.

Yaşanan olumsuzluklara rağmen, Havayolumuz tarafından alınan yeni stratejik kararlar çerçevesinde 2018 yılı ikinci yarısında toparlanma sürecine girilmiş ve operasyonlarımız tekrar kar eder hale getirilmiştir. Ancak yakın geçmiş olumsuzlukları ve beraberinde getirdiği ekenomik yük ve 2019 yılı Nisan ayı itibariyle İstanbul Havalimanı’na geçişle birlikte lojistik ve operasyonel maliyetlerde yaşanan büyük artış, Havayolumuz açısından 2016/2017 kayıplarımızı yeterli sürede telafi etme imkanımızı ortadan kaldırmıştır.

Nakit akışımızdaki gerekli yapılandırma ve iyileştirmeyi sağlamak amacıyla, tüm uçuşlarımıza 26 Kasım 2019 itibariyle, 21 Aralık 2019 tarihine kadar ara vermek zorunda kaldığımız bilgisini arz ederiz.

Bu süreçte uçuşu gerçekleştirilemeyen yolcularımızın satın aldıkları biletleriyle ilgili 15 Aralık 2019 tarihine kadar gerekli tespitler tarafımızca yapılacaktır. Yolcularımızın iade ve değişiklik talepleri ile ilgili uygulanacak işlemler 16 Aralık 2019 tarihinde web sitemiz üzerinden duyurulacaktır.

Bütün satış kanallarımızdan bilet satış işlemleri 16 Aralık 2019 tarihine kadar kapalı tutulacaktır.”

Kaynak

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Atlas’ın, iptali, KKTC’yi, olumsuz, etkileyecek,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı