Haber Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 10:06
 
"Azınlık çoğunluğa hükmedemez"
GÜNEY KIBRIS Haberi


Rum Lider Anastasiadis, etkin katılım konusunun tüm kurumlara uygulanmasının bu işlevselliği bozacağını belirterek “Kıbrıslı Türklerin yaşamsal bir çıkarı olduğunda elbette ki bu katılım aranmalıdır ancak bu tüm federal organlar için koşul kabul edilemez” dedi.

Rum Başkanlık Sarayı’nda oldukça kalabalık bir basın ordusuna hitap eden Anastasiadis, amacının, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Crans-Montana’da sonuçsuz zirvenin ardından ara verilen müzakerelere kaldığı yerden tekrardan başlama olduğunu söyledi. Rum Lider, yeni zirvenin iyi hazırlanılıp yeni bir çıkmaza yol açmaması gerektiğinin altını da çizdi.

"İŞLEVİ OLMAYAN BİR ÇÖZÜMÜN SONU FELAKET OLUR"

Kendisinin çözüm için çalışmaktan geri durmayacağını ancak işler bir çözüm amacında olduğunu belirten Anastasiadis, işlevsel olmayan bir çözümün sonunun felaket olacağını ifade etti. Gevşek Federasyon önerisinin bu bağlamda işlevsel bir federal model olduğunu belirten Anastasiadis, etkin katılım konusunun tüm kurumlara uygulanmasının bu işlevselliği bozacağını belirterek “Kıbrıslı Türklerin yaşamsal bir çıkarı olduğunda elbette ki bu katılım aranmalıdır ancak bu tüm federal organlar için koşul kabul edilemez” dedi.

"KONFEDERASYONA KARŞIYIM"

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmeden de bahseden Anastasiadis, detay vermekten kaçınırken, konfederasyon modelinin bir düşünce olarak ortaya atıldığını ancak kendisinin model olarak konfederasyona karşı olduğunu söyledi. Rum Lider bu düşüncelerini Çavuşoğlu’na ilettiğini de söyledi. Adem-i Merkeziyetçi federasyon modelinin, adanın her iki tarafını da memnun edeceğine inandığını, bunun da kalıcı bir çözüm anlamına geleceğini söyleyen Anastasiadis, yeni bir müzakere sürecinin çıkmazla sonunlamasını ‘felaket’ olarak niteledi. “Yetkilerin desantralizasyonu başka, gevşek federasyon başka...Yetkilerin tümüyle merkezi hükümette toplanması, devletin işleyişini ve yaşayabilirliğini doğrudan tehlikeye sokar”

Etkin katılım konusunda Kıbrıs Tum halkının çekinceleri olduğunu belirten Anastasiadis “her kurumda etkin katılım aramak, azınlığın bu hakkını kötüye kullanması, çoğunluğun hakkını engellemesi tehlikesini getirir. Bu gerek bakanlar kurulu gerekse de diğer federal kurumlar için geçerlidir. Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türklere verilecek geniş haklların devletin işlevselliğini bozacağını düşünüyorlar” dedi.

Garantilerin ‘çağ dışı kalmış’ olduğunu, tek taraflı müdahale hakkının kabul edilemeyeceğini belirten Anastasiadis, “eğer böyle olursa, Kıbrıslı Türklerin, Türkiye’ye bağımlılığını sürdürmesi, o yolla da yeni kurulacak Ortak Federal Devletin varlığına da müdahale anlamına geleceğini belirtti

Adem-i Merkeziyetçi federasyonun, daha önceden anlaşılan tek vatandaşlık ve tek egemenlik prensiplerini ortadan kaldırmayacağını söyleyen Anastasiadis, “bunun yanında toprak bütünlüğü, halk, ekonomi, doğal zenginlikler, savunma, güvenlik ve sınır güvenliği gibi konularını da tartışmaya açmayacağını söyledi.

Doğalgaz konsunda da konuşan Rum Lider, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin haklarından asla vazgeçemeyeceğini belirterek, bu konuyu asla müzakere masasına getirmeyeceğini söyledi. Anastasiadis, “doğal hazın en iyi modeli Norveç Modeli’dir. Gazdan elde edilecek olan gelir bir banka hesabına konur ve çözümden sonra değerlendirilir” dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "Azınlık, çoğunluğa, hükmedemez",
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı