Haber Detayı
31 Aralık 2019 - Salı 12:20
 
Barbaros Şansal: Yeni vatanım, Kıbrıs'ımdan mutlu yıllar!
YAŞAM Haberi


Salon hınca hınç dolu, Yakındoğu Üniversitesi, Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi'ndeyiz. Etkinlik, Sayın Mustafa Akıncı himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası yeni yıl konseri. 

Başkemancı Nihay Ağdaç, Solist Serenad Bağcan ve şef Ali Hoca. Sahnede kadın müzisyenler, rengarenk uzun kostümleri ile yerlerini alıyorlar. Hepsinin dekolteleri rabıtalı. Erkekler siyah-beyaz jilet gibi. 

Konser saatinde Kuzey Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı, eşi Meral Akıncı ile salona giriş yapıyor. İçten ve samimi bir alkış tufanı kopuyor. Protokol sırasında erkeklerden çok kadınların olması dikkatimden kaçmıyor.

Herkes kendine ayrılan yere oturmuş, Kimse kimsenin yerine göz dikmiyor. Dalkavuk ordusunun ise esamisi okunmuyor.

Başlamadan önce geleneklere uygun olarak sahnede yerini alan Akıncı, son derece akılcı ve barış mesajlarını net ve kısa bir şekilde aktarıp yeni yıl için iyi dileklerini sunarak yerine geçiyor.

Konser başlıyor. Medleyler, İngilizce, Türkçe ve Rumca şarkılar ile iki saate yakın zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz. Son bölümde herkesin katılımı ile final yapan konser, ayakta alkışlanarak sona eriyor.

Göz kamaştıran bir sakinlik ve disiplinle dolan salon aynı şekilde boşalıyor. Ne koruma ordusu var ne de gazeteci hücumu. Ancak kapıda beni bağrına basan Kıbrıs Türkleri'nden oluşan kocaman bir dostluk grubu.

Hukuku daha hakkaniyetli
Aklımda "Anavatan" denilen garip ülkem.

Uzun bir zaman sonra kalabalıklardan ürkmediğimi fark ediyorum. "Adamıza hoş geldin" sözleri eşliğinde herkesle kadın erkek demeden kucaklaşıyorum.

Gecenin devamı Girne'de bir otelin Roof gece klübünde sürüyor. Ne tesadüf, dostum olan bir kadın arkadaşımızın kızı da aynı kulüpte erkek arkadaşı ile ilk kez gece dışarı çıkışının tadını çıkarıyor.

Ne kavga var ne dövüş.

Zaten KKTC'de en ufak şiddetin cezası hapislik olarak yerini buluyor. Hukuğu bile TC hukukundan daha hakkaniyetli ve siyasetten bağımsız.

Kadın erkek bir arada kavgasız, üstüne üstlük dağı taşı yemyeşil ve yağmasız güzel Ada'm…

Yarınları aydın Ada'm…

Yeni vatanım benim Kıbrıs Ada'm…

Aç kollarını ben geldim. Kuzeyiyle güneyiyle bu yıl barış olacak tek derdim.

Mutlu yıllar! 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Barbaros, Şansal:, Yeni, vatanım,, Kıbrıs'ımdan, mutlu, yıllar!,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı