Haber Detayı
18 Kasım 2019 - Pazartesi 19:15
 
Barış ve yeniden birleşme için iki toplumlu kitlesel etkinlik
KIBRIS Haberi


İki Toplumlu, Barış İnisiyatifi’ne bağlı sivil toplum örgütleri ve Dünya Sendikalar Federasyonu üyesi Kıbrıs sendikaları, “barış ve yeniden birleşme için” kitlesel etkinlik yapıyor.
Kitlesel etkinlik programı çerçevesinde 22 Kasım Cuma günü saat 15.30’da  Kuğulu Park’ta toplanılarak saat 16.00’da Cumhurbaşkanlığında  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya ortak deklarasyon verilecek.

Saat 17.00’de de Lokmacı Kapısı’ndan Rum Başkanlık Sarayı’na yürünerek saat 18.00’de Rum Yönetimi Başkanı Nikos  Anastasiadis’e deklerasyon verilecek.

Bugün Dayanışma Evi’nde ortak basın toplantısı düzenlenerek, ortak açıklama ile 25 Kasım’da Berlin’de gerçekleştirilecek görüşmenin önemine dikkat çekildi.

KTÖS’ten yapılan açıklamaya göre ortak basın açıklamasında, İki Toplumlu, Barış İnisiyatifi’ne bağlı sivil toplum örgütleri ve Dünya Sendikalar Federasyonu üyesi Kıbrıs sendikaları, iki toplum liderinin Berlin’deki görüşmesine açık destek verdi.

Cumurbaşkanı Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile 25 Kasım’da Berlin’de gerçekleştirecekleri buluşmanın, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin yeniden başlaması için önemli bir fırsat oluşturduğu belirtilen açıklamada, görüşmenin Kıbrıs’ın geleceği açısından büyük önem taşıdığı kaydedildi.

Crans Montana’da görüşmelerin kesintiye uğramasından sonra Kıbrıs sorununun kısır bir durgunluk içerisine girdiği ve bu durumun adanın taksiminin kesinleşmesi açısından önemli tehlikeler yaratmakta olduğu belirtildi.

İKİ TOPLUM LİDERİNE ÇAĞRIDA BULUNULDU

Açıklamada, 25 Kasım buluşması öncesinde iki toplum liderine çağrıda bulunularak, liderlerden gerekenleri yapmaları, sürecin kesintiye uğradığı yerden, mümkün olan en kısa zamanda anlaşmaya varma hedefiyle devamı için istek ve kararlılıkla hareket etmeleri istendi.

Ortak açıklamada “Birleşmiş Milletler’in ilgili kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğinin, tek egemenliğinin, tek vatandaşlığının, tek uluslararası kimliğinin olacağı bir devlet için iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümüne ve bütün Kıbrıslıların çıkarlarına hizmet edecek bir çözüm hedefine bağlılık” bir kez daha vurgulandı. 

Çözüm ve yeniden birleşme hedefine ulaşılması ve barışın hâkim olması için birlik, koordinasyon ve ortak mücadele hedefiyle bütün emekçilere, bütün siyasal ve sosyal güçlere, bütün Kıbrıslılara dayanışma çağrısında bulunuldu.  

Açıklamada, müzakerenin bu kritik anında mantığın, yeniden birleşmenin, barışın ve umudun sesinin net ve güçlü bir şekilde duyulması için herkes iki toplumlu kitlesel etkinliğe katılmaya çağırıldı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Barış, ve, yeniden, birleşme, için, iki, toplumlu, kitlesel, etkinlik, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı