Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 09:50
 
Besiciler: Kurban fiyatlarını soran kaçıyor
Kurban Bayramı’na sayılı günler kala hayvanları pazara çıkaran besiciler, son yıllarda saman, arpa, yem ve ilaç gibi girdilerin fazla olmasından dolayı hayvan fiyatlarının geçen yıllara oranla yüksek olduğunu dile getirerek, “Fiyatları soran kaçıyor” dedi.
TÜRKİYE HaberiKurban Bayramı öncesi Mersin’in farklı bölgelerine kurulan hayvan pazarlarına kurbanlık getiren besiciler, şimdiye kadar umduklarını bulamadı. Akdeniz İlçesinde bulunan Tırmıl Newroz Alanında hayvan getiren besiciler, ekonomik krizden kaynaklı ve hayvan giderleri olan ilaç, saman ve yem fiyatlarının aşırı nedeniyle fiyatların yüksek olduğunu söylüyor. Besiciler, bundan kaynaklı alıcının pek olmadığını dile getirdi. 
 
‘BİLMİYOR Kİ BİZ NE ÇEKİYORUZ’ 
 
Yıllarca besicilik yaparak geçimini sağladığını ifade eden Hayrettin Çoban, geçen yıllara oranla artan hayvan fiyatlarından kaynaklı alıcıların sadece fiyat sorduğunu söyledi. Girdi maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklı fiyatların arttığın dile getiren Çoban, “Bugün hayvan bakımında kullandığımız yem, saman, arpa ve ilaç gibi birçok girdiler aşırı pahalı oldu. Geçen yıl hayvan fiyatları 800 TL’den başlıyordu ama bu yıl bin 200 TL’den başladı. Pazara gelen yurttaşlar fiyatların çok pahalı olduğunu söylüyorlar.  Alıcı 'fiyatı ne kadar düşürürsek iyi olur' diyor. Fiyatlar yüksek ama alıcı bilmiyor ki biz besiciler ne çekiyoruz. Fiyatı yüksek gören alıcılar arkalarına bile bakmadan kaçıp gidiyor” dedi.
 
‘BU BENİM SON SENEM’
 
Geçen yıla oranla işlerinde çok fazla bir düşüş yaşadığını ifade eden Çoban, “Ben geçen yıla oranla az hayvan getirdim. Geçen yıl 100 ila 200 hayvan getiriyorken bu yıl toplam 80 hayvan getirdim. Birkaç gündür buradayım ve şimdiye kadar 5 hayvan sattım. Oysa geçen yıl bu zamanlarda daha çok hayvan satmıştım. Görülen o ki bayram havası pazarda yok. Bu benim hayvancılık mesleğimin son yılı. Artık kazanamıyoruz. Yani bir mal alıyoruz yerine geri koyamıyoruz. Elimdeki hayvanları sattıktan sonra bir daha hayvan beslemeyeceğim. Eğer biz çiftçilere yardım edilip imkanlar sunulsaydı mesleğimize devam ederdik. Ama yok işte” diye konuştu.
 
‘ÖLÜ FİYAT İSTENİYOR’
 
Hüsnü Tamuçu adındaki bir diğer besici de, Van’dan geldiğini belirterek “Geçen yıl 150 hayvan getirmiştim ama bu 75 tane getirdim. Geçen yıl da bitirememiştim. Hayvan masrafları fazla olunca bu yıl da fiyatlar arttı. Şimdiye kadar 10 tane sattım. Fiyatları yüksek buluyorlar. Alıcılar ölü fiyat istiyorlar. Bizde maliyetinin altında veremeyiz onlara. Alıcı daha çok bayramın sonuna doğru geliyor. Fiyat kırmak istiyorlar. Ama dediğimiz fiyatın altında veremeyiz. Verirsek zarar ederiz. Hayvanlarımı toplayıp memleketime götürürüm daha iyi” diye belirtti. 
 
‘PARA KAZANAMIYORUZ’
 
Kemal Karakurt ise, Kürdistan’da hayvancılığın bitirildiğine dikkati çekerek, şunları söyledi: “Hayvan fiyatları zaten artmış. İnsanlarda işsiz ve parasız olunca alıcı da olmuyor. Fiyatların yüksek olduğunu bildiğim için bende bu sene 200 tane hayvan getirdim. Ama geçen sene 400 tane getirmiştim. Bu hayvanların bitip bitmeyeceğini bilmiyorum henüz. Geçen yıla oranla hayvan fiyatlarında 150 ila 200 TL arasında fark var. Bayramın son günlerinde belli olur. Yine de para kazanamıyoruz.” (MA)

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Besiciler:, Kurban, fiyatlarını, soran, kaçıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı