Haber Detayı
25 Kasım 2019 - Pazartesi 23:56
 
BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs İle İlgili Açıklaması
KIBRIS Haberi


Bu akşam, Kıbrıs sorununun kapsamlı bir çözümüne ulaşmak için çaba sarf etmek amacıyla Kıbrıs Rum Toplumu lideri, Nicos Anastasiades ve Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı ile gayrı resmi olarak bir araya geldim. Görüşmelerimiz odaklanmış ve açıktı.
 
Her iki lider de katılımımı memnuniyetle karşıladı ve Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği gibi siyasi eşitlikle iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyona dayalı bir anlaşmaya varma konusundak kararlılıklarını bana yineledi.
 
Öngörülebilir bir ufukta Kıbrıs Sorunu'na kapsamlı ve kalıcı bir çözüm getirmenin hem toplumların gelecekteki refahı hem de statü için çok önemli olduğu konusunda hemfikiriz.
 
Kıbrıslı Rum lider ve Kıbrıslı Türk lider, 11 Şubat 2014 tarihli Ortak Deklarasyon'a, önceki yakınlaşmalarla ve 30 Haziran 2017'de sunduğum altı nokta çerçevesine olan bağlılıklarını belirttiler.
 
Bu tartışmalar ışığında, mümkün olan en erken fırsatta aşamalı, anlamlı ve sonuç odaklı müzakerelerin başlangıç ​​noktası olarak referans şartlarına ulaşma çabalarımı sunma konusunda kendileriyle anlaştım. 
 
Bu toplantıyı kolaylaştırmakta destek verdiği için Almanya Federal Cumhuriyeti hükümetine teşekkür ediyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: BM, Genel, Sekreteri'nin, Kıbrıs, İle, İlgili, Açıklaması,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı