Haber Detayı
22 Kasım 2019 - Cuma 15:14
 
BM Güvenlik Konseyi'nden Guterres ve liderlere tam destek
KIBRIS Haberi


İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Jonathan Allen, BM Güvenlik Konseyi'nin, Berlin'de yapılacak üçlü görüşme öncesi Genel Sekreter Anotnio Guterres ve liderlere güçlü destek mesajı verdiğini açıkladı.

Cyprus Mail'in haberine göre, New York'ta dün yapılan Guterres'in son İyi Niyet Misyon Raporu ile ilgili bilgilendirme toplantısı hakkında basına açıklamalarda bulunan Allen, adada bütünlüklü bir çözüme ulaşılması için Berlin görüşmesinin önemli olduğunu kaydederek, liderlerden bu şansı kullanmalarını beklediğini ifade etti.

Konseyin, Guterres'in yeni inisiyatifini ve liderleri selamladığını belirten Allen, "Güvenlik Konseyi, iki bölgeli iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayanan bir federasyona olan desteğini yinelemektedir. Genel Sekreterin bu girişiminin, Güvenlik Konseyinin ilgili kararları ışığında ve daha önceden varılmış uzlaşılar temelinde, iki lider tarafından iyi kullanılmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Ülkesi İngiltere'nin görüşme hakkındaki düşünceleri konusunda da açıklamalar yapan Allen, "İki yıl sonra, Genel Sekreter ve liderler ilk kez  aynı odada beraber olacaklar. Bu olumlu bir gelişmedir. Biz, bu görüşmenin, bütünlüklü bir çözüme ulaşma yolunda ilk adım olmasını diliyoruz. Umudumuz budur" ifadelerini kullandı.

İngiltere'nin garantör ülke olarak devam edip etmeyeceği konusundaki fikri de sorulan Allen, İngiltere'nin garantör ülke olarak sorumluluklarını yerine getirdiğini belirterek "Bana, İngiltere'nin yeni bir durum hakkında bu rolüne devam edip etmeyeceğini soruyorsanız, bu konunun müzakere masasında tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Bu konudaki rolümüzün öneminin farkındayız" dedi.

Üçlü görüşme sonrası, Crans Montana tarzı bir görüşmenin yapılıp yapılamayacağı ile ilgili Allen, "Berlin görüşmesi bunun ilk adımı olabilir. Görüşmenin nasıl geçeceğini beklemek durumundayız. Genel Sekreterin nasıl bir sonuç alacağını bekliyoruz. Bizim ful desteğimize sahiptir. Jane Holl Lute da tam desteğimize sahiptir. Pazartesi günkü görüşmeden sonra, ileri adımların ne olacağını kendilerinden duyacağız" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: BM, Güvenlik, Konseyi'nden, Guterres, ve, liderlere, tam, destek,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı