Haber Detayı
10 Ağustos 2019 - Cumartesi 19:45
 
Burak: Görevden alınamadım bir sebep aranmaya başlandı
KIBRIS Haberi


Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şirketi Genel Müdürü Yusuf Burak hakkındaki yolsuzluk iddialarına ve buna ilişkin soruşturma iddialarına yanıt verdi.

KTKEGK Şirketi Genel Müdürü Yusuf Burak yağ, akaryakıt ve tersanede usulsüzlük yaptığı gerekçesi ile hakkındaki iddialara yanıt verdi. Burak, hakkındaki usulsüzlük iddialarının gerçekleri yansıtmadığını ifade etti.

Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada görevden alınmak istediğini, hakkını arayıp, gerekçesiz görevden alınamayacağını söylediği zaman ise hakkında soruşturma yapılıp görevden alınması için bir sebep bulunamadığını ifade eden Burak, incelemeler sonucu hakkında bir şey tespit edilemediğini belirterek “görevden alınamadım ve alınabilmem için bir sebep aranmaya başlandı” dedi.

“MÜSTEŞAR BAĞZIBAĞLI WHATSAPP MESAJI İLE BENİ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI”

Görevden alınmak istenme sürecini Kıbrıs Postası’na anlatan Yusuf Burak, Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti’nde 19 yıldır şirket Genel Müdürü görevini yerine getirdiğini kaydetti. 23 Temmuz  2019tarihinde saat 17:45 sıralarında Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı’nın Whatsapp üzerinden mesaj göndererek 24 Temmuz 2019 saat 14:00’de bakanlıktaki makamında kendisi ile görüşmek istediğini bildirdiğini söyleyen Burak, toplantı gündemini sorduğunda ise cevap alamadığını ifade etti.

“BU İŞ TATLILIKLA BİTSİN, ÇİRKEFLEŞMESİN”

Toplantı günü olan 24 Temmuz tarihinde tam vaktinde bakanlıkta olduğunu ifade eden KTKEGK Şirketi Genel Müdürü Yusuf Burak, “Müsteşar beni  görevden alacaklarını  benimle dahafazla çalışmak istemediklerini bunun siyasi bir karar ve yeni oluşum ile ilgili olduğunu söyledi” dedi. “O gün bana gazetenizin iddia ettiği usulsüzlük ve soruşturma gibi asılsız bir iddia sebep olarak söylenmediği gibi hizmetlerimden dolayı da memnuniyet belirtilip teşekkür edildi” diyen Burak, “görevimin ne zaman son bulacağını sorduysam iki gün sonraki Cuma günü yapılacak yönetim kurulunda karar alınacağını söyledi. Görevden alınma gerekçemin yeni oluşum ve siyasi karar olduğunu ve yürürlükteki hizmet sözleşmemin geçerli bir sebep olmadan Genel Müdürün görevden alınamayacağını aldıkları takdirde sözleşmemde yazılı haklarımın bana verilmesi gerektiğini hatırlattım. Bu haklarımın verilmemesi durumunda yargı vasıtasıyla bunları isteyeceğimi söylediğimde sn müsteşarın cevabı makama yakışmayacak siyasi, hukuk ve insani davranışa aykırı bir şekilde  “ buiş tatlılıkla bitsin çirkefleşmesin” dedi ve benim pişman olacağım tehdidinde bulundu” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Burak açıklamasının devamında “Bende kendilerine haklarımı arayacam dedikten sonra 26 Temmuz 2019 tarihinde Girne’de yapılan yönetim kurulunda işten atılma gerekçesi bulunamadığından ve gerekçesiz işten durdurulamayacağım için konu gündeme alınmadı ve görevden alınamadım ve alınabilmem için bir sebep aranmaya başlandı” dedi. “Birinci arayış 2 Ağustos Cuma günü Başbakanlık soruşturmadan bir görevli mesai saatleri içerisinde şirket merkezine geldi ve şirkette mali ve idari araştırmalarına başladı” diyen Burak, “görevlinin istediği tüm belge ve bilgiler kendisine tevdi edildi. Buradan çıkacak raporun beni görevden alabilmeleri için aradıkları bahaneyi onlara vermeyeceğini anladıkları için ikinci arayışlarının basın yoluyla yıpratmak olduğunu gördüm” şeklinde konuştu.

“İDDİALAR ASILSIZ”

Burak, Cumartesi günü Girne’deki ofise baskın yapıldığı iddiasının, Sayıştaylık tarafından soruşturma başlatıldığı iddiasının, akaryakıtta,yağda ve tersanede usulsüzlük iddialarının asılsız olduğunu kaydetti. “Eğer iddia edilenler gerçek olsa Hizmet sözleşmesinin beni korumayacağını ve derhal görevime son verilebileceğini halkın takdirine sunarım” diyen Burak, iddiaların Müsteşar Bağzıbağlı’nın karalama,  yıpratma ve bezdirme ile görevden almak için bir kulp bulma arayışlarının tezahürü olduğunu kaydetti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Burak:, Görevden, alınamadım, bir, sebep, aranmaya, başlandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı