Haber Detayı
20 Kasım 2019 - Çarşamba 14:18
 
Çeler: HP hükümeti dağıtma bahanesini hatırlamıyor
KIBRIS Haberi


Dörtlü koalisyon hükümeti döneminde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini üstlenen TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler, Halkın Partisi’nin koalisyon hükümetini bozma ‘bahanesini’ unuttuğunu savunuyor.

Hatırlanacağı üzere dörtlü koalisyon hükümeti, dönemin Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın Bakanlar Kurulu’ndan habersiz, oğlunun üniversitesi için 60 dönüm kadar arazi kiralaması üzerine Halkın Partisi tepki göstermiş ve o günün akşamına toplanan HP – Parti Meclisi, hükümetten çekilme kararı almıştı.

UBP-DP hükümeti döneminde yine Serdar Denktaş’ın oğlu için 50 dönüm kadar arazi kiralaması ve “yasal ama etik değil” tartışmalarının çıkması sonrası HP, ilk kitlesel eylemini bu konuda gerçekleştirmişti. Bu nedenle, dörtlü koalisyon döneminde, Bakanlar Kurulu’ndan habersiz bir şekilde arazi kiralanmasına tepki olarak HP’nin hükümetten çekilme kararı alması, bir bahaneden çok; gerçekçi bir neden olarak nitelendirilmişti.

Fakat dün, Serdar Denktaş’ın, daha önce kiraladıklarının yanı sıra, yine dörtlü koalisyon döneminde, koalisyon ortaklarından gizli bir şekilde 60 dönümlük ilave arazi kiraladığı ve bununla birlikte Denktaş’ın oğlu için toplamda 100 dönüm arazi kiraladığı yönünde bazı haberler kamuoyuna yansıdı.

Yapılan haberlerde, Kudret Özersay, dörtlü koalisyon krizi çıktığında Serdar Denktaş’tan kiralamalarla ilgili bilgi talep edilince, Bakanlar Kurulu’na verdiği bilgide, 60 dönümün daha kiralandığını gizlediğinin anlaşıldığını söyledi, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu da, söz konusu bilgiyi doğrulayıp, kiralama işlemeni incelemesi için Maliye Bakanlığı Teftiş ve İnceleme Kurulu’nu görevlendirdiğini ifade ettiği yazıldı.

HABERLER, KOALİSYONUN DİĞER ÜYELERİ TARAFINDAN YALANLANDI

Fakat bu haberler, dörtlü koalisyonun HP kanadı hariç, diğer taraflarınca yalanlandı, HP ile ilgili son günlerde ortaya atılan “partili istihdam” iddialarını ‘unutturmak’ ve Nisan 2020’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için hazırlık yapmak maksadıyla yapıldığı savunuldu.

DENKTAŞ: “SAYIN ÖZERSAY AYBINI ÖRTMEK İSTİYOR”

Haberler üzerine kişisel sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Serdar Denktaş, “Öyle anlaşılıyor ki Sayın Kudret Özersay, ‘Dörtlü Koalisyon Hükümeti’ni artık iyice deşifre olmuş malum pazarlıklar sonucu yıkmanın ayıbını örtmek istiyor” dedi ve kiralama dosyalarının tümünü, koalisyonun son Bakanlar Kurulu toplantısında bizzat taktim ettiğini hatırlattı.

“TAM DA KADROAŞMA FAALİYETLERİ SIRASINDA AÇIĞA ÇIKTI…”

Denktaş, yapılan haberlerin maksatlı olduğuna dikkat çekerek, “Kim bilir, belki de bu çabalar, tam da devlette başlattığı “kadrolaşma” faaliyetleri açığa çıktı diyedir” dedi.

Denktaş’ın ardından, dörtlünün ‘son akşam yemeğinde’ orada bulunan; dönemim Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ile yine dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’den peş peşe açıklamalar geldi.

ŞAHALİ: “KAYBOLAN SİYASİ İTİBAR BÖYLE KAZANILMAZ”

Şahali, konunun 6 ay önce zaten gündeme geldiğini, 6 ay sonra yeninden gündeme getirilmesinin maksatlı olduğuna dikkat çekerek, “Kaybolan siyasi itibar, "öteki" siyasilerin ne kadar "kirli" olduklarını anlatarak kazanılamaz” dedi.

Şahali, sosyal medya paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Kaybolan siyasi itibar, "öteki" siyasilerin ne kadar "kirli" olduklarını anlatarak kazanılamaz!

Hele hele, önceden zaten gündeme gelmiş, sakız gibi çiğnenmiş, üstüne hükümet bozulup hükümet kurulmuş bir konuyu, "yeni" gibi göstermeye çalışmak da siyaseten itibarlı yapmaz.

Serdar Denktaş’ın, "yasal ama etik değil" deyişini en ağır biçimde eleştirenlerdenim. Ancak yine Serdar Denktaş’a, "bayat bir meseleyi" yeni gibi göstermeye çalışarak vurmanın da "etik" olmadığını düşünüyorum.

Siyasi itibar, bazı siyasilerin "kirinden" medet umarak değil, top yekûn siyaset kurumuna itibar kazandırmaya çalışarak kazanılır. Bu da, bildiğini okumak yerine, mavi boncuklara inanıp etrafını yıkıp döken, hayalleri kıran ve veresiye defterini karıştıran "müflis" gibi hareket edenlerin üstesinden gelebileceği bir iş değildir.”

ÇELER: “BU KONU BAYATLAMIŞ BİR KONU”

Şahali’nin ardından konuyla ilgili bir açıklama da Zeki Çeler’den geldi. Çeler, konunun ‘temcit pilavı’ gibi ısıtılıp tekrar gündeme getirildiğini, bu konunun, dörtlü koalisyon hükümetinin son toplantısında enine boyuna tartışıldığını ve bilinen bir konu olduğunu ifade etti.

Çeler, paylaşımının sonuna “İlk röportaj da ya da TV programında kelimesi kelimesine konuşulanı anlatmaya hazırım” ifadelerini ekledi, bunun üzerine Kıbrıs Postası Çeler’e ulaştı, Çeler, Canan Onurer’in hazırlayıp sunduğu “Sabahın Haberleri” isimli programa telefonla bağlanarak süreci anlattı.

Çeler, koalisyonun ‘son akşam yemeğinde’ Denktaş’ın arazi işlemlerinin konuşulduğunu, Denktaş’ın; biri UDP-DP hükümeti döneminde, diğer ikisi ise dörtlü koalisyon hükümeti döneminde olmak üzere toplamda 3 parçalık arazi kiralama işlemi gerçekleştirdiğini ifade etti.

Çeler, “Denktaş’ı savunmak ya da avukatlığına soyunmak noktasında değilim ama bu konu bayatlamış bir konu. Asıl canımızı sıkan nokta, yeni bulmuşlar gibi halkın önüne sunmaları” dedi.

Son Bakanlar Kurulu toplantısında bu konuyu saatlerce konuştuklarını, Serdar Denktaş’ın “gereğini yapmaya hazırım, İçişleri Bakanlığı gerekli ihaleyi açsın, belki bizimkiler ihaleyi kazanamayacak, başkası kazanacak ama kazanandan belki daha pahalıya da olsa o araziyi alacağız” dediğini ifade eden Çeler, “bu konuyu Meclis’e getirin, Meclis karar versin diye de öneri sunmuştuk” şeklinde konuştu.

“KOALİSYONUN DİĞER ÜYELERİNİ DE ARADIM, HEPSİ BENİMLE AYNI FİKİRDE”

Arazi meselesinin “sözde hükümeti bozma bahanesi” olarak gösterildiğinin altını çizen Çeler, konuyla ilgili, koalisyonun diğer ortaklarını ve dönemin bakanlarını da aradığını ifade ederek, “Ben dün akşam Cemal Başkanı, Tufan hocayı, Sayın Şahali ile Filiz Besim’i de aradım, hepsiyle konuştum. Hepsi de bu konunun o gün; yani, 6 ay önce konuşulduğunu söylüyor. Fakat HP, bunu ilk kez yaşanmış gibi sunuyor” dedi.

“HP KONU SAPTIRMAYA ÇALIŞIYOR, KAYBOLAN PRESTİJ YENİDEN KAZANILMAYA ÇALIŞILIYOR”

HP’nin arazi konusunu gündeme getirmekle, “konu saptırma, gündemi değiştirme ve bu sayede farklı bir algı yaratıp, pozitif katkı almaya çalıştığını” savunan Çeler, “Bunun sebepleri vardır. Kaybolan prestij, yakın zamanda partili istihdam yapıp gündeme gelmek, muhalefetteyken başka söyleyip, iktidardayken başka yapmaktır. Bunların üstünü örtmek için yapılmıştır” şeklinde konuştu.

“BİZİM PAYLAŞIMLARIMIZIN ARDINDAN ELAM ÜYELERİ TESPİT EDİLDİ…”

Kendisinin ve Erkut Şahali’nin paylaşımlarının ardından Kudret Özersay’ın “bayrak yakan ELAM üyelerinin kim oldukları bulundu” yönünde bir paylaşım gerçekleştirdiğini, bu açıklamanın maksatlı olduğunu, açıklamanın ardından haber sitelerindeki gündemin değiştiğini ifade eden Çeler, “Bu açıklama yapıldı ki konunun tencit pilavı gibi sunulduğu ortaya çıkmasın” dedi.

“HP BAHANESİNİ HATIRLAMIYOR, HÜKÜMETİN BAŞKA NEDENLER DOLAYI BOZULDUĞUNA İŞARET EDİYOR”

Dörtlü koalisyonun “sözde dağılma bahanesinin” arazi konusu olduğunu fakat HP’nin bu bahaneyi hatırlamadığını savunan Çeler, “hatırlamamaları, aslında o gün bu konunun konuşulmadığını anlamını değil, hükümetin başka sebeplerden dolayı bozulduğu anlamını taşıyor. Gerçek sebep bu olsaydı neden unutsunlar ki?” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çeler:, HP, hükümeti, dağıtma, bahanesini, hatırlamıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı