Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 11:30
 
Çeler: Siyaset magazinleşiyor, temiz siyaset gerek
KIBRIS Haberi


TDP Milletvekili, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski bakanı Zeki Çeler, Kuzey Kıbrıs’ta siyasetin artık magazinleşmeye başladığını, topluma temiz siyaset, yeni siyasi anlayışın gerekli olduğunu belirtti.

Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan Rahmican Çalışkan’ın hazırlayıp-sunduğu ‘Soru İşareti’ programına 4’lü koalisyon hükümetinin bozulma nedeni ile ilgili konuşan Çeler, konunun artık magazinsel bir hal aldığını, ülke için mücadele edilmesi gereken konuların bir kenara itildiğini anlattı. Belli siyasi çıkarlar ve seçim uğruna çeşitli söylemlerin olduğuna dikkat çeken Zeki Çeler, “Balık hafızalı olduğumuzu düşünüyorlar” dedi.

“HÜKÜMETİN DEVAMINA İLİŞKİN BİRBİRİMİZE SÖZ VERMİŞTİK”

Son Bakanlar Kurulu’na gittiklerinde, hiç kimsenin hükümetin bozulacağı düşüncesinde dolmadığını işaret eden Çeler, üstelik önceki Bakanlar Kurulu’nda ise kendi ayakları üzerinde durmanın yollarını bulduklarını, planı hazırladıklarını ve planla birlikte hükümetin devamına ilişkin birbirlerine söz verdiklerini dile getirdi.

“O GÜN, O DOSYA ÜZERİNDEN HEPİMİZ KONUŞTUK”

Kudret Özersay’ın bir mektup göndererek, Serdar Denktaş’ın oğluna arsa kiraladığına dair duyumları olduğunu ve rahatsızlığını dile getirildiğini söyleyen Çeler, bunların konuşulduğunu, Denktaş’ın dosyalar getirdiğini belirterek, “O gün, o dosya üzerinden hepimiz konuştuk. Hatta HP, yakın akrabalara bu şekilde arsa kiralanmasının doğru algılanmadığını, etik olmadığına dair serzenişlerde bulundu” dedi.

“BAKANLAR KURULU’NDA KONUŞULAN MESELE ÜZERİNDEN PRİM YAPILMASINA KIZIYORUM”

Bakanlar Kurulu’nda konuşulan bir meselenin, hiç konuşulmamış gibi yeni bir şeymiş gibi yeniden gündeme getirilip, bunun üzerinden siyaset ve prim yapılmasına kızdığının altını çizen Zeki Çeler, Dışişleri Bakanlığı’na bağlı, AB Koordinasyon Ofisi’ne HP Parti Meclisi Üyesi bir kişinin sözleşmeli personel olarak alınması meselesi olduğunu söyledi.

“TOPLUMA TEMİZ SİYASET, YENİ SİYASİ ANLAYIŞ GEREK”

Konunun ortaya çıkınca, bunu örtmek için Özersay’ın Serdar Denktaş’ın arsa meselesini yeniden gündeme almak istediğini ileri süren Çeler,şunları söyledi: “Oysa ki Denktaş’ın yaptığı ile diğerinin farkı yok; yasal, ama etik değil. Bizim bunları unutacağımızı düşünürler. Çıkıp konuşacağız tabii ki. Hükümeti bozma sebepleri arsa değil, UBP ile hükümet kurmak içindi. HP sitemlerinde haklıydı, hepimiz de destek olduk, ama Serdar Beyin istifasına rağmen hükümeti bozdular. Topluma temiz siyaset, yeni siyasi anlayış gerekli”

“HİÇBİR DİPLOMASİ YETERLİ DEĞİL, ZATEN YETERLİ OLSA ANLAŞMA OLUR”

TDP’nin Berlin görüşmesi öncesi faaliyetlerinin yetersiz olduğu iddialarına yanıt veren Çeler, TDP’nin Güney’de Anastasiadis’in partisi DİSİ ile görüştüğünü, hem AKEL hem de DİSİ ile görüşüldüğünü söyledi. TDP’nin diplomasi atağını özellikle Rum tarafında yaptığını, ancak hiçbir diplomasinin yeterli olmadığını belirten Zeki Çeler,“Lobi faaliyetleri hiçbir zaman yeterli olmaz. Zaten yeterli olabilecek bir durum bizi bir anlaşmaya götürürdü” dedi.

“DİPLOMASİYE DAHA SAĞLAM BÜTÇE AYRILMALI”

Genel olarak diplomasi ataklarından vazgeçilmemesini vurgulayan Çeler, diplomasi konusunda daha sağlam bir bütçe ayrılması gerektiğini belirtti.

“BIRAKTIĞIM PROJELER SÜRDÜRÜLÜYOR, ELEŞTİRİ BAŞKA, HAKKI TESLİM ETMEK BAŞKA”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bıraktı projelerin devam ettirildiğini dile getiren Zeki Çeler, “Siyasetin gereği bazen eleştirmek gerekir, ancak doğru yapıldığında da bunu söylemek gerekir, hakkı teslim etmek başka, eleştirmek başkadır” dedi.

“DENETİMLER ARTMAZSA HER ŞEY ESKİ HALİNE DÖNER”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun bıraktığı projeleri devam ettirdiğini aktaran eski bakan Zeki Çeler, “Başarı noktası henüz belli değil, ama hazırladığımız tüzükler hayata geçti, ancak denetim henüz yok. Denetimler artmazsa her şey eski haline döner. Bizim için denetimlerin önemi çok ciddiydi” ifadelerine yer verdi.

“AF YASASI İLE İLGİLİ SADECE SOSYAL MEDYA REKLAMI YETMEZ, PANOLARA DA REKLAM GEREK”

Af Yasası ile ilgili görüşlerini paylaşan Zeki Çeler, Af Yasası ile ilgili reklamların sadece sosyal medyada olduğunu, panolarda da reklam yapılması gerektiğini, çünkü Af Yasası’ndan haberdar olmayanlar olabileceğini kaydetti.

“AFFIN NİTELİĞİ DOĞRU ALGILANMALI”

Af Yasası ile ilgili bilgilerin daha geniş kitleye ulaşması gerektiğine dikkat çeken Çeler, affın niteliğinin doğru algılanması ve sonrasında da bir daha affa ihtiyaç duyulmaması gerektiğini vurguladı.

“BİR DAHA AF OLMAMASI İÇİN DENETİMLER ARTMALI, İŞVERENE EN AĞIR CEZALAR UYGULANMALI”

Affın bir daha olmayacağının gerçekten gösterilmek istendiği takdirde, bittiği günden itibaren denetimlerin çok sağlam ve sıklıkla yapılması gerektiğini savunan Zeki Çeler, “Bu yapılan denetimlerde ise, ceza işverene en ağır şekilde uygulanmalıdır. İşçi kayıt-dışılığa düşsün diye uğraşmaz, onları o şekle düşüren işverenlerdir” şeklinde konuştu.

“BU BÜTÇE, ÇALIŞMA BAKANLIĞI’NA YETMEZ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesi ile ilgili konuşan Çeler, öncelikle gelirlerin artırılması gerektiğinden bahsetti. Gelir artırıcı önlemler alınması gerektiğinin altını çizen Zeki Çeler, Çalışma Bakanlığı’na bu bütçenin yetmeyeceğinden söz etti. Bakanlığın bütçe olarak eleştirilecek yanı olmadığını söyleyen Çeler, “Özellikle Sosyal Hizmetler alanında ciddi kaynaklara ihtiyaç var. Yapılabilecek ve yapılması gereken birçok şey var. Hiçbir bakanlık gerek duyduğu kadar bütçeyi alamıyor” dedi.

Kaynak

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çeler:, Siyaset, magazinleşiyor,, temiz, siyaset, gerek,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı