Haber Detayı
30 Ocak 2019 - Çarşamba 12:22
 
Cyprus Mail: Çekişme yeni zirvelere tırmanıyor
Anastasiades bir anlaşma için Çavuşoğlu'na Akıncı'dan daha yakın görünüyor Çeviri: Nokta Kıbrıs
GÜNEY KIBRIS Haberi


Kıbrıs sorunu her zaman politik sıraları alevlendirmek için kullanılabilir. Şu anda herkes, çözümün türü hakkında herkesle birlikte kürek çekiyor.  

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kuzeyi ziyaret ettiğinde, Akıncı'ya gönderme yaparak, “Kimsenin Kıbrıs’a tek başına yön vermeye çalışmasına izin vermeyiz" açıklamasını yaptı. 

Bu arada Akıncı, Cumhurbaşkanı Anastasiades'e karşı Crans-Montana'da Çavuşoğlu'na, Kıbrıslı Rumların iktidarı paylaşmaya hazır olmadıklarını ve iki devletli bir çözümün gündeme alınması gerektiğini söylediğini açıkladı. Anastasiades hemen, Akıncı'nın “hafızasının onu aldattığını” söyleyerek, Crans-Montana'da ki BBF önerilerini öne sürdü.

İki devletli bir çözüm hakkında Çavuşoğlu ile konuştuğunu inkar etmekten kaçınan Anastasiades, Türk tarafının amacının "Kıbrıslı Rumlar arasında bölünme sağlamak" olduğunu söyledi. Bu konuda haklıydı. Akel, saldırıya geçti ve  Anastasiades'in görüşeceği uzlaşma çerçevesi konusundaki tutumunu “açıkça ifade etmesini” istedi.

Anastasiades, BBF'ye karşı kampanya yürütürken, işlevsiz bir devlet yaratılacağını savundu. Bu, onu Özersay ve Ankara ile aynı dalga boyunda bırakan iki devletli bir çözümü veya konfederasyonu desteklediğini söylemenin bir yolu. Bu seçenekleri Çavuşoğlu ile açıkça görüştü, bu yüzden farklı bir çözüm türünden bahsetti. İronik olarak, Anastasiades bir anlaşma için Çavuşoğlu'na Akıncı'dan daha yakın görünüyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Cyprus, Mail:, Çekişme, yeni, zirvelere, tırmanıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı