Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 20:19
 
DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Nature Index sıralamasında birinci
KIBRIS Haberi


Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fen ve Edebiyat Fakültesi, 2015 yılından bu yana her yıl ülke ve akademik kuruluş bazında başarı sıralamaları açıklayan Nature Index tarafından Fiziksel Bilimler kategorisinde Kıbrıs adasında birinci sırayı elde etti.
1 Ağustos 2018 – 31 Temmuz 2019 tarih aralığını kapsayan dönemde, gerek yaptığı yayınlarla, gerekse de elde ettiği akademik başarılarla Nature Index 2019 Avrupa Üniversite Sıralaması’nda, Kıbrıs’ta Güney Kıbrıs da dahil olmak üzere tüm alanlarda ikinci sırayı elde eden DAÜ, Avrupa’da ilk 35, Türkiye’de ise ilk 10 akademik kuruluş arasında yer alarak Nature Index Nişanı almaya hak kazandı.

“BAŞARILAR ARTARAK DEVAM EDECEK”

Söz konusu başarıda Fizik ve Biyoloji Bölümleri’nin büyük katkısı olduğuna dikkat çeken DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özarslan, prestijli akademik dergilerde yayımlanan 9 makaleden 5’inin Fizik Bölümü, 4’ünün ise Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri tarafından yapıldığını vurguladı.

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü’nün, adanın tamamında en yüksek puanı elde ettiğini ve birinci sırada yer aldığını belirten Prof. Dr. Özarslan, fakültenin bu başarısının kalite vizyonu ile elde edildiğine işaret etti.

Prof. Dr. Özarslan, benzer başarıların artarak devam edeceğini ve fakültenin stratejik planının kalitede elde edilmek istenen hedeflere ulaşmak ve bunu sürdürülebilir kılmak olduğunu ifade etti. DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, böylece son üç yılda olduğu gibi dördüncü yılında da bu önemli başarıya imza atmış oldu.

Nature Index dünyanın en saygın 82 akademik dergisinde tıp, sağlık, kimya, fiziksel bilimler, dünya ve çevre bilimleri ile ilgili yayımlanan makaleleri tarayarak aylık ve yıllık başarı sıralamalarını yapıyor. 

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, Fizik ve Biyoloji Bölümleri öğretim üyeleri tarafından yapılan yayınlara https://www.natureindex.com/institutionoutputs/generate/Physical20Sciences/countries-Cyprus/All/score linkinden ulaşılabiliyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DAÜ, Fen, ve, Edebiyat, Fakültesi, Nature, Index, sıralamasında, birinci,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı