Haber Detayı
22 Kasım 2019 - Cuma 10:46
 
Dede cinayetinde görgü tanığı konuştu
SPOR Haberi


Mağusa’da 29 Ocak 2018 tarihinde Nijerya uyruklu Kennedy T. Dede’nin darp edilip evinden kaçırılması ve Çanakkale Göleti’ne götürülerek Dede’ninburada da ciddi şekilde darp edilerek öldürüldüğü olayın sanıklarıNidai Şanlı, Ozan Körkurt, Onur Körkurt, Simge Dağdur ve Zekeriya Kurucu’nun duruşmasına dün de devam edildi.

Duruşmanın dünkü celsesinde davaya etki edebilecek en önemli tanıklardan sanıkların arkadaşı olan ve olay günü Dede’nin kaçırılıp götürüldüğü Çanakkale Göleti’nde birçok şeye tanıklık eden Burcu Çelik İddia Makamı tanığı olarak mahkemeye çıkıp konuştu.

Polisin olay ile ilgili yürüttüğü soruşturmada ilk anda Dede’nin öldürülmesi olayı ile ilgili tutuklanıp soruşturma maksatlı 40 gün poliste tutuklu kalan ardından “Ağır bir suçu önlemekte ihmalkarlık” suçundan teminata bağlanan Burcu Çelik, Çanakkale Göleti’ne zorla götürülen maktul Dede’ye sanık Zekeriya Kurucu’nun dışındaki diğer sanıklar Nidai Şanlı, Ozan Körkurt, Onur Körkurt ve Simge Dağdur’un vurduğunu kendi gözleri ile gördüğünü anlattı.

Davanın en önemli tanıklarından Çelik, cinayet günü ve sonrası ile ilgili birçok önemli detayı anlatırken, avukatların sorgusu sırasında Dede’nin darp edildiği sırada sanık Nidai Şanlı’nın kullandığı iddia edilen şok cihazlarından bir tanesi avukatın istemi üzerine çalıştırıldığı sırada tanık Çelik fenalaşarak yaşadıklarını anımsayıp ağlama krizine girdi.

 “ÇANAKKALE GÖLETİ’NE 2 ARAÇ OLARAK GİTTİK”

İddia Makamı tanığı Burcu Çelik, olayla ilgili görüp duyduğunu söylediği tüm detayları anlattı. Çelik, sanık Simge Dağdur ile 4 yıllık arkadaş olduklarını ve olay tarihinden 4-5 gün önce ailesi ile kavga etmesi nedeni ile sanık Dağdur’un evine taşındığını söyledi. Çelik olay günü sanık Onur Körkurt’un telefonla aranarak sanık Nidai Şanlı’nın 4-5 kişi tarafından dövüleceğinin söylenmesi üzerine sanık Onur Körkurt’un sanık Zekeriya Kurucu’yu aradığını, sanık Kurucu’nun ise gelip kendisini, sanık Dağdur’u ve sanık Onur Körkurt’u aldığını anlattı.

Sanık Ozan Körkurt’u da alarak Kaliland bölgesinde bir apartmanın önüne gittiklerini söyleyen Çelik, sanık Nidai Şanlı’nın kendisine ve sanık Dağdur’a “Kızlar siz arabadan inin ve Aydan’a bakın” dediğini anlattı. Sanık Nidai Şanlı’nın aracının yanına gittiklerinde araç içerisinde olan Aydan Kızıltaç’ın arabanın camlarını yumrukladığını söyleyen Çelik, kapıyı açtıkları anda Aydan Kızıltaç’ın yere düştüğünü, kustuğunu ve bağırarak “ Beni Nidai’den kurtarın. Nidai beni sürekli dövüyor” dediğini ve Aydan Kızıltaç’ın gözünde morluk, boğazında ise kızarıklık olduğunu anlattı.

Çelik, daha sonra kendisinin, Aydan Kızıltaç’ın, sanık Simge Dağdur ve Ozan Körkurt’un sanık Nidai Şanlı’nın aracı ile sanık Nidai Şanlı, Zekeriya Kurucu, Onur Körkurt ve maktul Dede’nin ise sanık Zekeriya Kurucu’nun aracı ile olmak üzere 2 araba olarak Çanakkale Göleti’ne gittiklerini söyledi.

ÇELİK: SİMGE, NİDAİ’NİN DÖVECEK MİSİNİZ SORUNA ‘EVET’ DEDİ”

Burcu Çelik, yolda giderken sanık Ozan Körkurt’un, önde giden araçtaki sanık Nidai Şanlı ile telefonda konuştuğunu anlatırken, sanık Ozan Körkurt’un kendilerine dönerek “Adamı dövecek misiniz?” diye sorduğunu, sanık Simge Dağdur’un ise “Evet” dediğini anlattı. Çanakkale Göleti’ne vardıklarında araçtan indiklerini söyleyen Çelik, “sanık Zekeriya Kurucu’nun aracının ışıklarının açık olması nedeni ile sanık Onur Körkurt’un maktulü arkadan tuttuğunu, sanık Nidai Şanlı’nın ise siyahi adama elektro şok cihazı ile zarar verdiğini, yumruk attığını ve siyahi adamın yere düştükten sonra Nidai’nin üzerine atladığını net bir şekilde gördüm” şeklinde konuştu.

“BEN BAĞIRMAYA BAŞLAYINCA NİDAİ BENİ DE ELEKTRO ŞOK CİHAZIYLA TEHDİT ETTİ”

Sanık Nidai Şanlı’nın Kennedy Dede’ye zarar verdiğini görmesi üzerine bağırıp ağlamaya başladığını söyleyen tanık Burcu Çelik, “bağırmaya başlayınca Nidai yanıma gelerek elektro şok cihazı ile ‘sende gelip vuracan’ deyiptehdit etti” dedi. Çelik, sanık Şanlı’nın tehdidi üzerine o sırada yanlarında olan sanık Simge Dağdur’un ise sanık Şanlı’ya “Burcu yapamaz. Rüyalarına girer. O daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadı” dediğini ve kendisinin ise arkasını dönerek oradan uzaklaştığını söyledi.

 “SİMGE’Yİ TAŞ ATARKEN GÖRDÜM”

Burcu Çelik, çıkan sesleri duymamak için kulaklık takıp müzik dinlediğini söyledi. Sanık Zekeriya Kurucu’nun kendisine “Ağlama. Burada tek üzülen ikimiziz. Baksana Simge bile vuruyor” demesi üzerine arkasını dönüp baktığında sanık Simge Dağdur’un iki eli ile tuttuğu bir taşı attığını gördüğünü anlatan Çelik, bunun üzerine sanık Ozan Körkurt’u telefon ile arayarak “Yeter artık yeter yapmayın” dediğini kaydetti. Gölette maktül Dede’nin araçtan indirildiği sırada göz göze geldiklerini ve Dede’nin kendisine “Help me” dediğini söyleyen Çelik, kulaklarındaki kulaklığı çıkardığında maktul Dede’nin acıyla bağırdığını, Allaha yalvardığını duyduğunu ve kendisinin dayanamadığını anlattı. Çelik, Çanakkale Göletinde maktulü dövenlerin sanık Nidai Şanlı, Ozan Körkurt, Onur Körkurt ve Simge Dağdur olduğunu açıkladı.

“OLAYIN ARDINDAN EVDE DALGA GEÇİP GÜLDÜLER”

Olaydan sonra sanık Nidai Şanlı’nın evine gittiklerini anlatan Çelik, sanık Şanlı’nın “o adam benim bin Dolarımı çaldı. 3 günü var. Vermezse 3 gün sonra ölecek” dediğini söyledi. Çelik, olayın ardından sanıkların yaşananları konuşup güldüklerini ve dalga geçtiklerini söyledi. 

KAYNAK

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Dede, cinayetinde, görgü, tanığı, konuştu,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı