Haber Detayı
06 Ağustos 2019 - Salı 13:22
 
Dönmez KKTC'de: Rum tarafı, ortak komite teklifini düşünmeli
KIBRIS Haberi


Bir dizi ziyaret gerçekleştirmek maksadıyla KKTC’de bulunan Türkiye Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Başbakan Ersin Tatar’ı ziyaret etti.

“KKTC ile ilişkilerimiz her yönüyle gelişerek devam ediyor” diyen Dönmez, “Burada kendimizi evimizde hissediyoruz” dedi.

Dönmez, şöyle devam etti:

“Bakanlığımızla ilgili alanlarda da hem teknik hem de ülkenin arz güvenliğine hangi projelerle destek sağlayabiliriz konusunda devam eden çalışmalar var teknik heyetler arasında. Buradaki mevzuatın gelişmesi anlamında da tecrübelerimizi aktarıyoruz. Bundan sonra da bu çalışmalar artarak devam edecek.”

Gündemde, ada etrafındaki doğal kaynakların aranması ve üretilmesi olduğuna dikkat çeken Dönmez, şöyle devam etti:

“Bildiğiniz gibi 2 sondaj gemimiz; biri Fatih adanın batısında, diğeri de Yavuz sondaj gemimi o da Karpaz mevkiinde çalışmalarına devam ediyor. Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemimiz de adanın güneyinde görevine devam ediyor. Ben bu çalışmaların yapılmasında hükümetlerin verdiği desteğe şahsınızda teşekkür etmek istiyorum.”

Ankara hükümetinin öteden beri hidrokarbon kaynaklarının, adanın çatışma konusu olmaktan çıkarılıp, barış ve refahın artması yönünde ilerlemesini arzuladıklarını belirten Dönmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Fakat Güney Kıbrıs’ın adanın tek hâkimiymiş gibi söylemlerine devam etti. Kıbrıs’ta yaşayan soydaşlarımızın haklarını korumak adına başta Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere hükümetimiz her platformda destek olmaya devam ediyor.”

Son olarak hidrokarbon konusunda Rum Yönetimine iletilen ‘ortak komite’ teklifine dair konuşan Dönmez, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“En son bildiğiniz gibi KKTC’nin Rum Yönetimine teklif ettiği bir ortak komite hususu vardı. Oradan da olumsuz bir yanıt alındı. Ümit ediyoruz ki bu teklifi yeniden düşünürler. Bu süreçte garantör ülkelere herhangi bir görev düştüğünde de bu desteği sağlamaya hazır olduğumuzu teyit etmek istiyorum.”

TATAR: “KEŞKE ORTAK KOMİTE HAYAT BULABİLSEYDİ AMA NİYET YOK”

Dönmez’in ardından söz alan Başbakan Ersin Tatar da bir konuşma gerçekleştirerek, Dönmez’in ifadelerinin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade etti.

Tatar, KKTC’nin Doğu Akdeniz’de Türkiye ile hareket ettiğini belirterek, doğalgaz konusunda atılan tüm adımların, uluslararası anlaşmalar neticesinde doğan hak ve çıkarlar adına, hukuka uygun bir şekilde atıldığını söyledi.

Kıbrıs’ta iki eşi halk olduğu konusunda dünyaya mesaj verilmesi gerektiğini belirten Tatar, “Bu özverili çalışmalar, günün sonunda halkların zenginleşmesini sağlayacak. Keşke ortak komite hayat bulabilseydi ama niyet yok” şeklinde konuştu.

9 Ağustos’ta gerçekleşecek liderler görüşmesi öncesi bugün UBP olarak Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşeceklerini söyleyen Tatar, “Biz UBP olarak görüşlerimizi ileteceğiz” dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Dönmez, KKTC'de:, Rum, tarafı,, ortak, komite, teklifini, düşünmeli,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı