Haber Detayı
12 Mayıs 2019 - Pazar 19:34
 
DSP yenilenecek İstanbul seçimlerinde aday göstermiyor!
TÜRKİYE Haberi


DSP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Muammer Aydın seçimden çekildi. Aydın, 31 Mart yerel seçimlerinde 30 bin 817 oy almıştı. DSP'nin Parti Meclisi toplantısından da, Aydın'ın yerine başka aday gösterilmemesi kararı çıktı.

Twitter'dan "İstifa bildirimi" başlığıyla bir açıklama yapan Aydın, "Bugün itibariyle DSP‘nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı'ndan istifa etmiş bulunmaktayım" ifadesini kullandı.

Aydın'ın istifa kararının ardından T24'ün ulaştığı DSP kaynakları, adaylarının yarıştan çekilmesinin kendi inisiyatifi olduğunu belirtmişti. Daha sonrasında toplanan DSP Parti Meclisi, Muammer Aydın'ın yerine başka bir aday göstermeme kararı aldı.

Basın toplantısı düzenleyen DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, "YSK hukuksuz şekilde sandık kurullarını gerekçe göstererek seçimin yenilenmesine karar verdi. Böylesi bir kanunsuzluğa DSP olarak sessiz kalamayız bu yüzden İstanbul adayımız çekildi. Yeni bir aday gösterilmiyor" dedi.


DSP'nin 31 Mart'ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Muammer Aydın ise "Adaylıktan istifa ettim. Partimiz başka aday göstermiyor. Ekrem İmamoğlu bizim için İstanbul Belediye Başkanıdır" dedi.

Yenilenen İstanbul seçimiyle ilgili olarak YSK kararına göre, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde, seçime katılabilecek siyasi partilerin yeniden tespit ve ilân edilmesine gerek bulunmayacak."

YSK'nın 23 Haziran için aldığı kararlar arasında şunlar da yer alıyor: 

-31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçime katılmış olan siyasi partiler bu seçime de katılabilecek ve bu seçim için oy verme günü 23 Haziran 2019 Pazar günü olacak.

-Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacak. Ancak; ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar, İstanbul İl Seçim Kurulunun belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek.

-31 Mart 2019 Pazar günü yapılan seçime bağımsız aday olarak katılanlar bu seçime de katılabilecek, yeniden bağımsız adaylık başvurusu kabul edilemeyecek.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DSP, yenilenecek, İstanbul, seçimlerinde, aday, göstermiyor!,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı