Haber Detayı
26 Kasım 2019 - Salı 21:50
 
Erhürman: Genel Sekreter, sürece daha önce müdahale etmeliydi
KIBRIS Haberi


Erhürman, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in Crans Montana sürecinden sonra, Kıbrıs sorununa ilişkin “2 sene kaybedilmesine neden olduğunu” söyledi, “Genel Sekreter Guterres sürece daha önce müdahale etmeliydi” şeklinde konuştu.
Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Berlin’de dün akşam gerçekleşen üçlü görüşmeye ilişkin, İrfan Batu’nun sunduğu Kıbrıs Postası TV Ana Haber bültenine telefonla bağlanarak değerlendirmelerde bulundu.

Konuyla ilgili CTP’nin uzun zamandır çeşitli açıklamalar yaptığını belirten Erhürman, “Vurgu yaptığımız nokta; Sayın BM Genel Sekreteri Guterres’in orada olmasıydı” şeklinde konuştu.

“ANASTASİADİS’İN GEREKSİZ YERE ÇIKARTTIĞI TARTIŞMALAR BERLİN’DE ÇÖPE ATILDI”

Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in, siyasi eşitliğe ve çözümün modeline ilişkin Crans Montana sonrası 2 yıl boyunca ‘gereksiz’ yere çıkarttığı tartışmaların, Guterres’in Berlin’deki açıklamasıyla ‘çöpe atıldığını’ ifade eden Erhürman, “Benim hep söylediğim şuydu; Sayın Genel Sekreter, BM parametreleri arkasında dursun, Sayın Anastasiadis; Sayın Guterres ile müzakere edecek diyordum” ifadelerini kullandı.

“BERLİNLE İLGİLİ BEKLENTİLERİMİZ BÜYÜK ÖLÇÜDE KARŞILANDI”

CTP’nin, çeşitli ülkelerin büyükelçileri ve Spehar ile görüşmeler gerçekleştirdiğini, “Genel Sekreter’i cesaretlendirin” mesajı verdiğini, “kararların ardında durulursa, 5’linin kapısı aralanabilir” dediğini ifade eden Erhürman, “Bu söylediklerimizle hareketle sonuca baktığımda çok büyük ölçüde Berlin’deki beklentimizin karşılandığını görüyoruz” dedi.

“GÖRÜŞMELERİN UCU AÇIK…”

CTP’nin vurguladığı “hiç de önemsiz olmayan” bir noktanın, Berlin’deki görüşmede yer almadığını, bunun da; görüşmelerin ucu açık olması meselesi olduğunu vurgulayan Erhürman, “Geçmişteki müzakere süreçlerinden farklılaştıracak nokta, ucu açık olmamasıdır” şeklinde konuştu.

“GENEL SEKRETER SÜRECE DAHA ÖNCE MÜDAHALE ETMELİYDİ”

Federasyonun, BM zemini olduğunu ifade eden Erhürman, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in Crans Montana sürecinden sonra, Kıbrıs sorununa ilişkin “2 sene kaybedilmesine neden olduğunu” söyledi. “Genel Sekreter Guterres sürece daha önce müdahale etmeliydi” diyen Erhürman, şöyle devam etti:

“Anastasiadis’in bu tip bulanıklıklar yaratacak bir takım tartışmalar başlatma hakkı yoktu. Guterres ya Lute aracılığıyla, ya da kendisi doğrudan doğruya, ‘genel parametreleri tartışmaya açamazsınız’ demeliydi. Belki de bizim de dememiz gerekirdi. 2 yıldır boşuna tartıştığımız konular, Berlin’de netleşti.”

“SİYASİ EŞİTLİĞİN 2 YIL BOYUNCA TARTIŞILMASINA İZİN VERİLMEMELİYDİ”

“Siyasi eşitliğin 2 yıl boyunca tartışılmasına izin verilmemeliydi” diyen Erhürman, CTP olarak Crans Montana’da gelinen noktanın hatırlatılması gerektiğini düşündüklerini ifade etti.

Erhürman son olarak, CTP’nin, Nisan 2020’de gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin tavrının sorulması üzerine şöyle konuştu:

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ… “MAKSİMUM 1 AYA KARAR ORTAYA ÇIKAR”

“CTP’nin, aday gösterme yönünde bir Parti Meclisi kararı var. Yeni Parti Meclisi tarafından bu karar değişir mi, değişmez mi, buna karar verilecek. Maksimum 1 ay içinde net karar ortaya çıkar.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Erhürman:, Genel, Sekreter,, sürece, daha, önce, müdahale, etmeliydi,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı