Haber Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 10:32
 
Ermeni soykırımını tanıyan karar tasarısını, ABD Temsilciler Meclisi onayladı
DÜNYA Haberi


ABD Temsilciler Meclisi Ermeni soykırımı iddialarını resmen tanıyan bir karar tasarısını kabul etti. Tasarı 11'e karşı 405 oyla Temsilciler Meclisi'inden geçti.

Karar tasarısı Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz ile Demokrat Senatör Bob Menendez tarafından sunulmuştu.

 

Ted Cruz, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda senatodaki meslektaşlarından; Senatör Menendez ile birlikte sundukları Ermeni Soykırımı'nı resmen tanıma ve inkarın her türlüsünü reddeden karar tasarısına destek istedi.

 

 

 

 

 

 

Temsilciler Meclisi'nde, Ermeni Soykırımı karar tasarısını nihai oylamaya götüren usul oylaması 223'e karşı 191 oyla kabul edildi. Usul oylamasına Demokratlar destek verirken Cumhuriyetçiler karşı çıktı.

ABD Kongresinde yasa tasarısı ve karar tasarısı olmak üzere iki şekilde tasarı sunulabiliyor. Yasa tasarıları kongrenin iki kanadından da onay aldıktan sonra ABD Başkanının imzasıyla kanunlaşıyor. Karar tasarılarının ise kanuni bir bağlayıcılıkları bulunmuyor ancak kongrenin bir konudaki görüşünü yansıtıyor.

Ermenistan, Osmanlı İmparatorluğu'nun 1915 yılında yüzbinlerce Ermeniyi zorunlu göçe tabi tutmasının soykırım olduğunu savunurken bu sürece 1915 Olayları diyen Ankara iddiaları reddediyor. Dünyada bir çok ülke Ermeni soykırımı iddialarını resmen tanıdı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ermeni, soykırımını, tanıyan, karar, tasarısını,, ABD, , Temsilciler, Meclisi, , onayladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı