Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 13:40
 
Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?
Financial Times manşetine WhatsApp’ın ‘hack’lenmesini taşıdı, The Guardian ise yeni "Britanya Savunma Bakanı Mordaunt'un savaş suçlarına af getireceğini" yazdı. ABD'nin gündeminde Çin ile tekrar başlayan 'ticaret savaşı' ve İran ile giderek artan gerilim var. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bir araya geldi. Alman gazetesi FAZ ise ABD Kongresi'nin Almanya'dan Rusya'ya uzanacak 'Nord Stream 2' doğal gaz boru hattını engellemeye çalıştığını yazdı.
DÜNYA Haberi


 

 

The Guardian | Mordaunt, gazilere savaş suçları için ‘af’ getirecek

Yeni Savunma Bakanı Penny Mordaunt’un yargılanan tarihi savaş suçları için gazilere ‘af’ getirmeyi planlıyor. Kuzey İrlanda ise bu planın dışında kalıyor. Affın 10 yılı aşmış suçlamalar için olması bekleniyor. Mordaunt, “savaş alanı kararlarının adaletli bir şekilde yargılanması gerekiyor” yorumunda bulundu.


Financial Times | Whatsapp’ın ‘hack’lenmesi telefonlara casus yazılım yüklenmesine sebep oldu

Whatsapp uygulamasındaki bir güvenlik açığı sonucunda telefonlara casus yazılım yüklenmesinin yolu açıldı. Bazı ülkelerde muhalif kişilerin bu yolla hedef haline getirildiği düşünülüyor.

 

New York Times | ABD'nin müttefikleri yeni İran tehditi iddialarına şüpheci yaklaşıyor

NYT'nin haberine göre Trump hükümeti "İran ABD askerlerini tehdit ediyor" iddialarının ardından "savaş hazırlıkları" yaparken, Britanyalı yetkililer bölgedeki Amerikan askerlere karşı tehditin artmadığını ifade etti. 


The Washington Post | Cumhuriyetçi Senatörler ticaret savaşı sebebiyle alarmları çaldı

ABD'de Cumhuriyetçi senatörler salı günü Başkan Trump'a Çin ile girilen ticari savaşın kırsal alandaki seçmenlere zarar verdiğini söyledi. Bu konudaki fikir ayrılığı Beyaz Saray ile Kongre arasında yeni bir tartışmaya sebep oldu. Bazı Cumhuriyetçi senatörler alışılmışın dışına çıkarak Trump'ı kameralar önünde eleştirdi. Iowa Senatörü Charles Grassley, "Onunla yüz yüze konuştuğunda her şeyi duyduğundan emin değilim" ifadeleriyle Trump'ı eleştirdi.


Moscow Times | Putin, Trump'ın gerçek anlamda Rusya ile ilişkileri düzeltmek istediğini htiğini söyledi

Rusya lideri Vladimir Putin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bir araya geldi. Görüşmede Putin, Pompeo'ya "Trump'ın gerçek anlamda Rusya ile ilişkileri düzeltmek istediğini htiğini" söyledi. Putin ayrıca Rusya'nın hiçbir şekilde ABD seçimlerine müdahale etmediğini ifade etti.


Frankfurter Allgemeine | ABD'li senatörler Nord Stream 2'ye karşı yasa hazırlıyor

ABD'li senatörler Almanya'dan Rusya'ya uzanacak Nord Stream 2 isimli doğal gaz boru hattının tamamlanmasını engellemek istiyor. Hem Cumhuriyetçi, hem de Demokrat senatörlerin destek verdiği yasa tasarısı, projede görev alan birey ve şirketlere mali yaptırımlar yapılmasını öneriyor. Yasa tasarısı hem Temsilciler Meclis, hem de Senato tarafından onaylandıktan sonra Başkan Trump'a sunulacak.


Le Monde | Avrupa Parlamentosu’nda Fransız parti Rassemblement National’in bilançosu ‘zayıf’

Fransa’da aşırı sağcı parti Rassemblement National’ın (RN) Avrupa Parlamentosu’nda Fransa’yı temsil eden vekil sayısı açısından güçlü fakat söz hakkı konusunda zayıf. Vekiller; göç, güvenlik, sosyal haklar gibi alanlarda Fransa’nın genelinde farklı düşünüyor.


Al Arabiya | Yemen ordusu Husi bölgelerine yaptığı saldırıda 97 milis gücünü öldürdü, 120 kişiyi yakaladı

Yemen rejim güçleri, Arap Koalisyonu’nun da desteğiyle Husi bölgesine yaptığı saldırıda 97 milis gücünü öldürdü, aralarında kumandanların da bulunduğu 120 kişiyi ele geçirdi. Bölge, Yemen ordusu tarafından ele geçirildi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Farklı, ülkelerin, gazeteleri, bugün, ilk, sayfalarına, neleri, taşıdı?,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı