Haber Detayı
20 Mayıs 2020 - Çarşamba 11:04
 
Fransa'da iktidardaki Macron’un partisi mecliste çoğunluğu kaybetti
DÜNYA Haberi


Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kurucusu olduğu, iktidardaki Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi ,(LREM) Ulusal Mecliste çoğunluğu kaybetti. Ancak MoDem Partisi’nin desteğiyle hükümetin çoğunluk sorunu bulunmuyor.

Çok sayıda milletvekilinin LREM'den ayrılmasıyla hareketin Meclisteki koltuk sayısı 288'e düştü. Aralarından eski LREM milletvekillerinin bulunduğu 17 milletvekili, Mecliste "Çevre, Demokrasi ve Dayanışma" adını verdikleri yeni grup kurdu.

Grubun Eşbaşkanı Matthieu Orphelin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Covid-19 krizi ile birlikte ayrılıkları bir tarafa bırakarak bundan sonraki süreçte dünyayı yeniden inşa etmek için birlikte çalışmaya ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Grup Sözcüsü Hubert Julien-Laferrière 2017 yılında yola çıkarken sahip oldukları prensiplere ihanet etmediklerini savundu.

LREM'den ayrılan milletvekilleri, hükümetin politikalarını eleştirmişti. Mecliste salt çoğunluk için 289 milletvekili gerekiyor. Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ise partinin çoğunluğu kaybetmesine rağmen hükümetin çoğunluğu kaybetmekten çok uzak olduğunu vurguladı. İktidarın küçük ortağı MoDem Partisi 46 milletvekiline sahip.

Macron cumhurbaşkanı seçildiğinde LREM’in 314 milletvekili bulunuyordu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Fransa'da, iktidardaki, Macron’un, partisi, mecliste, çoğunluğu, kaybetti,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı