Haber Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 16:59
 
Fransa ile Rusya arasındaki buzlar eriyor
DÜNYA Haberi


Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian,Moskova'da düzenlenen basın toplantısında, ikili ilişkilerle ilgili, "Zamanı geldi, şimdi güvensizliği giderme yönünde çalışmak için doğru zaman” dedi.

 
 
Diğer yandan Le Drian, Rusya ile Ukrayna arasında karşılıklı krizin giderilmesi için son zamanlar atılan mahkum takası gibi adımları olumlu karşılasa da, Moskova’ya yönelik yaptırımların kaldırılması için henüz erken olduğunu belirtti.

 

Le Drian, "Henüz yaptırımların kaldırılmasının zamanı değil. Son birkaç yıla kıyasla farklı bir haleti ruhiye görüyoruz ve bundan memnunuz” ifadesini kullandı.

Fransa Dışişleri Bakanı, mahkum takasının ardından Ukrayna’ya barış getirilmesi için yeni bir fırsat penceresi açıldığını ve güçlendirilmesi gereken iyi niyeti yarattığını belirtti.

 

MACRON, ZAFER GEÇİDİ’NE KATILACAK

Ukrayna'da çatışmaların başlamasından beri, burada olanlardan Rusya'yı sorumlu tutan Avrupa ülkelerinin liderleri Zafer Bayramı geçitlerine katılmazken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan olumlu yanıt geldi.

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la yapacağı öncesinde yaptığı açıklamada da Le Drian, “Bir dizi etkinlik planlanıyor. Macron, İkinci Dünya Savaşı’nın sona erişinin 75. yıldönümünde Moskova’ya gidecek” dedi.

2012'DEN BERİ İLK GÖRÜŞME

Diğer yandan bu görüşme Fransız ve Rus dışişleri ile savunma bakanlarının 2012’den beri yaptığı ilk görüşme oldu. Fransız bakanlar bu zamana kadar ilk kez Moskova'yı ziyaret etti.

 

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ile bir araya geldi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Fransa, ile, Rusya, arasındaki, , buzlar, eriyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı