Haber Detayı
04 Aralık 2019 - Çarşamba 15:20
 
Gündem Saygı Öztürk: Menzil 81 ilde örgütlenmiş durumda
TÜRKİYE Haberi


Yargı ve Emniyet neden kapıştı? Menzil, bürokrasi ve siyasette nasıl bir yol izliyor? Gazeteci Saygı Öztürk, 'Menzil-Tarikatın İki Yüzü' isimli kitabını Şirin Payzın'a anlattı.  

Menzil tarikatının şeyhinin telefonunu eski bir bakandan aldığını söyleyen Öztürk, "Tarikat 81 ilde örgütlenmiş durumda. Devletle de sıkı ilişkileri var" dedi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, 'İçişleri Bakanlığı'nda Menzil tarikatından kimse olmadığı' açıklamasına ilişkin "Bakan Soylu'nun, dediği gibi Bakanlığında Menzilci yoktur. Neden yoktur? Çünkü kişilerin dosyalarında Menzilci olup olmadıklarına dair bir kayıt yoktur. Daha önce Fetullahçı olanların da dosyasından yazmıyordu" ifadesini kullandı. 

1991 yılında, Menzil şeyhinin zehirlenmesinden sonra yaşanan olayları örnek gösteren Öztürk, resmi belge ve yazışmaların, tarikatın devlet içerisinde güçleri olduğunun o dönemde de ortaya koyulmaya başladığını söyledi.

Öztürk, "Emniyet içinde yandaşlarının ne kadar fazla olduğu, Yargı'nın içinde Ağır Ceza Hakimi'nin şeyhin karşısında el-pençe divan durması, kaymakamın başka ilçeden gelerek şeyhin önünde el-pençe divan durması güçlerini o dönemde de ortaya koymaya başladıkları anlamına geliyor. Resmi belge ve yazışmalarda da görünüyor bu. Dolayısıyla Soylu'nun yoktur demesi doğru bir anlatım değildir.  Gerekçesi de kimsenin dosyasında Menzilci yazmamasıdır" diye konuştu. 

Menzil şeyhinin, eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ için ‘O bizim çocuğumuzdur’ ifadesini kullandığını aktaran Öztürk, tarikatın bunu saklamadığını söyledi. Öztürk, kitabında da tarikat mensuplarını isimlendirmeye çalıştığını belirtti. 

'Menzil tarikatı mensuplarının holdingleri, hastaneleri, akaryakıt istasyonları olduğunu' aktaran Öztürk, "Bunu inkar etmiyorlar. 'Yanlış yapıyorsak devlet ihaleyi vermesin, bu bizim vatandaşlık hakkımız' diyorlar" dedi.  

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Gündem, Saygı, Öztürk:, Menzil, 81, ilde, örgütlenmiş, durumda,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı