Haber Detayı
26 Kasım 2019 - Salı 21:59
 
Güney Kıbrıs'ta Kasım 2019’da ekonomik iklim iyileşti
GÜNEY KIBRIS Haberi


Güney Kıbrıs Ekonomi Araştırma Merkezine göre Kasım 2019’da ekonomik iklim iyileşti
Güney Kıbrıs Üniversitesi Ekonomi Araştırma Merkezi verilerine göre kasım ayında ekonomik durum iyileşti.

Buna göre, bir önceki aya kıyasla Kasım 2019’da ekonomik iklim iyileşerek Ekonomik İklim Endeksinde 1,2 birim artış kaydedildi.

Araştırmaya göre artış, hizmetler ve inşaat sektöründe görülen güçlenmeden ve tüketici güvenindeki iyileşmeden kaynaklandı.

Hizmet sektöründe görülen iklim iyileşmesinin, mevcut ekonomik durumun ve son üç ayda işletmelerin çalışma cirosunun olumlu olarak değerlendirilmesine ve gelecek çeyrekte hizmet talepleri beklentilerinin yukarı doğru yenilenmesine dayandığı kaydedildi.

Ekonomik eğilimler anketine göre kasım ayında inşaat sektöründe iş ortamının gelişmiş olmasının başlıca nedeni istihdam beklentilerinin yukarı doğru tırmanması gösterildi.

Bunun yanı sıra, tüketiciler kasım ayında hanelerinin ekonomik durumunu son 12 ay içinde daha az olumsuz olarak değerlendirdiler, ülkenin gelecekteki ekonomik durumuyla ilgili beklentilerini yukarı çektiler ve daha büyük satın alışlar için daha az olumsuzluk sergilediler ve sonuç olarak tüketici ikliminin iyileşmesine yardımcı oldular.

Perakende Ticaret iklimi önümüzdeki çeyrek için daha ılımlı tahminler yapması nedeniyle biraz gerilerken, imalat iklimi bir önceki çeyreğe kıyasla daha olumlu hareket etti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Güney, Kıbrıs'ta, Kasım, 2019’da, ekonomik, iklim, iyileşti,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı