Haber Detayı
05 Ekim 2019 - Cumartesi 15:02
 
Hong Kong'da maske yasağı geri tepti
DÜNYA Haberi


Hong Kong'da yönetimin yarım asırdan uzun süredir kullanılmayan "acil durum yasalarını" kullanarak eylemlerde maske kullanımını yasaklamasının ardından son haftaların en şiddetli protestoları meydana geldi. Eylemlerde üniformasız bir polisin de saldırıya uğradıktan sonra 14 yaşında bir protestocuyu vurulduğu ifade edildi. 

Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam maske yasağının caydırıcı etki yaratıp protestoların küçülmesine sebep olduğunu beklediğini açıklamıştı, ancak karar ters tepki yarattı.

CNN'in aktardığına göre protestocular şehirdeki bir çok metro istasyonunun girişini ateşe verdi ve bilet makinelerini kırdı. Bazı trenlerin tahrip edildiği de ifade edildi. Olayların ardından Hong Kong'da cumartesi günü için bütün metro hizmetleri durduruldu. Çin'e ait birçok bankanın da camlarının kırıldığı kaydedildi.

Hong Kong'da metro istasyonlarının yanı sıra birçok banka ve süpermarket de cumartesi günü kapılarını açmadı, açık olanların kapısında uzun kuyruklar oluştu.

 

Cuma günü maske yasağıyla ilgili açıklamanın ardından başlayan eylemler, cumartesi sabahına kadar sürdü. Maske yasağı gece yarısı itibariyle yürürlüğe girdi. Şehrin birçok noktasında polis ile protestocular arasında çatışmalar çıktı. Protestocuların 'petrol bombaları'na polis biber gazı ile karşılık verdi. 

Hong Kong'un Baş Yöneticisi Carrie Lam bu protestolardaki şiddetin daha önce bir benzerini görmediğini söyledi ve maskeli eylemcilerin yaptıklarını "dehşet verici" olarak nitelendirdi.  Lam konuşmasının devamında, "Artık isyancıların sevdiğimiz Hong Kong'u yok etmesini tolere edemeyiz. Hong Kong'da hızlıca barışı sağlamalıyız" ifadelerini kullandı.

Ayrıca protestolarda dün ikinci defa bir eylemci polis tarafından vuruldu. Sivil kıyafetli bir polis protestocuların saldırısına uğradıktan sonra ateş açtı ve 14 yaşındaki bir protestocuyu vurdu. Hastanede olan 14 yaşındaki çocuğun durumunun kritik olduğu ifade edildi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Hong, Kong'da, maske, yasağı, geri, tepti,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı