Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 10:40
 
Hristodulidis'ten Çavuşoğlu'na yanıt
GÜNEY KIBRIS Haberi


Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Ankara’nın Kıbrıs’ta Rum ve Türk tarafları arasındaki sorunların çözümüne yönelik müzakerelerin yeniden başlatılmasıyla ilgilenmediğini düşündüğünü söyledi.
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Kuzey Kıbrıs'a gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Kıbrıs’ta laf olsun diye müzakereden yana olmadıkları açıklamasıyla ilgili konuştu.

 “Türkiye’nin Kıbrıs sorunun çözümüne yönelik müzakerelerin başlamasını istemediği açık” diyen Hristodulidis, Kıbrıs yönetiminin Türkiye’ye, ülkenin kaderini belirleme izni vermeyeceğini ifade etti.

PRODROMU: “MANİPÜLE EDİYOR”

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu da Çavuşoğlu’nun açıklamalarıyla Kıbrıs Türk kesimini manipüle ettiğini ve müzakerelerin başlatılmasına yönelik gösterilen tüm çabaları baltalamaya çalıştığını gözler önüne serdiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, "Biz çözümden yanayız ama laf olsun diye bir çözümden yana değiliz. Önce neyi müzakere edeceğimizi belirleyeceğiz, ondan sonra da çerçevesini belirleyeceğiz. İçinde ne var, ne yok? Siyasi eşitlik var mı, dönüşümlü başkanlık var mı? Ve Kıbrıs Türk halkının haklarını garanti altına alacak konular var mı, ona bakacağız. Bunlar belirlenirse, sonuç odaklı olursa, yani zamana yayma değil, o zaman bir müzakereye başlarız” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Hristodulidis'ten, Çavuşoğlu'na, yanıt,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı