Haber Detayı
30 Mayıs 2019 - Perşembe 18:16
 
İngiltere hükümetinin şifreli sohbetlere erişim önerisine,Apple,Google,Microsoft ve WhatsApp'tan ret cevabı geldi
TEKNOLOJİ Haberi


Teknoloji sektörünün önde gelen şirketleri, İngiltere Hükümet İletişim Merkezi'nin (GCHQ) önerdiği "şifreli sohbetleri gizlice dinleme" fikrine karşı açık bir mektup yazarak bunu kabul edemeyeceklerini bildirdi. 

GCHQ’daki kıdemli istihbarat yetkilileri ilk olarak 2018'in Kasım ayında "ghost protocol" (hayalet protokol) fikrini ortaya atmıştı.

Bu öneri çerçevesinde GCHQ ve diğer kolluk kuvvetlerinin WhatsApp gibi şifreli mesajlaşma hizmetlerindeki sohbetlere “hayalet” olarak dahil olabileceği belirtildi. Uygulamanın amacının ise ülkede gerçekleşebilecek olası terör ve kriminal olayların önüne geçmek olduğu duyurulmuştu. 

Bu yöntemle istihbarat birimlerinin şifrelenmiş sohbetlere "CC" olarak eklenmesi ve kullanıcıların bu durumdan haberdar olmaması planlanıyordu.

 

 

 

Apple, Microsoft ve WhatsApp'ın da aralarında bulunduğu şirketler, bugün yayımladıkları mektupta, bunun 'temel insan haklarına aykırı' olduğunu vurguladı ve reddetti. 

Mektupta, hükumetin sohbete gizli olarak eklenmesini sağlamak için, mesajlaşma uygulamalarının, servis sağlayıcılarının ve işletim sistemlerinin yazılımlarını da değiştirmek gerektiği belirtildi ve "Böylece yeni bir iletişimci sohbete katıldığında rutin olarak görünen bildirimleri bastırarak kullanıcıları yanlış yönlendirir" denildi. 

Bu uygulamanın kullanıcıların güvenini suistimal edeceği vurgulanan açıklamada "Kullanıcıların çoğu, bir sohbete katılanların kendilerinin düşündükleri kişiler olduğunu doğrulamak için saygın sağlayıcılara güveniyor. GCHQ'nun hayalet önerisi bu güven ilişkisini ve kimlik doğrulama sürecini tamamen baltalıyor" ifadeleri kullandı. 

Şirketler, terör ve benzeri saldırılara karşı önlem alınması konusunda neler yapılabileceğiyle ilgili başka çözümler bulmak amacıyla taraflarla iletişim kurmaya devam edeceklerini belirtti. 

Apple, 2015 yılında ABD Federal Soruşturma Bürosu tarafından kurumun kilitli bir iPhone'da depolanan verileri okumasına yardımcı olacak bir yazılım oluşturma isteğini açıkça reddetmişti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İngiltere, hükümetinin, şifreli, sohbetlere, erişim, önerisine,Apple,Google,Microsoft, ve, WhatsApp'tan, ret, cevabı, geldi,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı