Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 17:20
 
İtalya'da hükümeti ikiye bölen yasa tasarısında anlaşma sağlandı
DÜNYA Haberi


İtalya'da hükümeti oluşturan 5 Yıldız hareketi ve Lig Partisi arasında büyük gerilime neden olan davaların süre kısıtlamasına ilişkin kanun tasarısı konusunda anlaşmaya varıldı. Lig Partisi üyesi Riccardo Molinari perşembe günü yapılan toplantıda hükümetin önde gelen isimlerinin bir araya geldiğini belirterek "Anlaşmaya vardık." açıklamasında bulundu.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve 5 Yıldız Hareketi lideri Luigi Di Maio, söz konusu kanun tasarısıyla ilgili hükümetin diğer kanadı Lig Partisi ile anlaşma sağlanamaması durumunda hükümetin düşebileceğini söylemişti. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini ve Adalet Bakanı Alfonso Bonafede de konuyla ilgili bir görüşme yapmak için bir araya gelmişti.

İtalya'da 5 Yıldız Hareketi, ülkede devam eden uzun davaların devlete yük olduğunu belirterek zaman aşımıyla ilgili bir kanun tasarısı öne sürdü. Söz konusu davalara yolsuzlukla ilgili suçların da dahil edilmesi gerektiği açıklandı. Lig Partisi ise bu kanun tasarısına karşı çıktı. Hükümeti oluşturan iki kanadın farklı kanun tasarıları üzerinde de uzun süredir görüş ayrılığı yaşadığı biliniyordu.

Avrupa Birliği Komisyonu, 23 Kasım tarihinde İtalya'ya tarafından sunulan 2019 taslak bütçe planını birliğin mali kurallarına ciddi uyumsuzluk içerdiği gerekçesiyle reddetmişti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İtalya'da, hükümeti, ikiye, bölen, yasa, tasarısında, anlaşma, sağlandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı