Haber Detayı
10 Aralık 2019 - Salı 12:48
 
İtalyan Rai News 24'e konuşan Esad: 'Türkiye'nin Suriye'den gitmesi gerekiyor'
Haberi


Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, “Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğü Türk işgaliyle çelişmektedir. Türkiye’nin Suriye'den gitmesi gerekiyor” dedi. 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İtalyan Rai News 24 televizyonunda katıldığı programda Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
 
‘SİYASİ DURUM KARIŞIK’
 
Türkiye’nin saldırılarda kullandığı Suriye Milli Ordusu (SMO) ile ilişkisine ilişkin konuşan Esad, “İdlib’de Türklerin desteklediği Nusra Cephesi bulunuyor. Öte yandan geçen ayda Türklerin işgal ettikleri Suriye’nin Kuzey kısmı var. Siyasi açıdan ise Suriye’deki durumun daha karmaşık bir hale geldiğini söyleyebiliriz. Çünkü Suriye krizine müdahale eden oyuncuların sayısı, krizi uzatmak ve yıpratma savaşına çevirmek için artmış durumda” dedi.
 
Esad, sunucunun, “Rusya, Türkiye ile Suriye toprakları sayılan bazı bölgeler üzerinde pazarlık yapıyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna verdiği cevapta, bunun Türkiye’nin saldırılarına destek olmak anlamına geldiğini ve doğru olmadığını söyledi. 
 
‘RUSLAR TÜRKLERİ DESTEKLEMİYOR’
 
Esad, Türkiye ile Rusya arasında Suriye üzerinde devam eden pazarlıklara ilişkin ise, “Fakat onlar (Rusya), Türklere, Suriye’den çıkmalarını ikna etmek konusunda bir rol oynamayı istediler. Onlar Türkleri desteklemiyorlar. Bu iyi bir gerçekliktir ve Suriye’nin bunu kabul etmesi gerekiyor diyemiyorlar. Bunu söylemiyorlar” diye konuştu.
 
‘SURİYE’NİN EGEMENLİĞİ TÜRK İŞGALİYLE ÇELİŞİYOR’
 
Suriye’deki mevcut durumu “Kötüden daha iyi” olarak değerlendiren Esad, amaçlarının gelecekte Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğü olduğunun altını çizdi. Esad, “Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğü Türk işgaliyle çelişmektedir. Bu da çok açık ve nettir” diye belirtti.
 
ERDOĞANLA GÖRÜŞMEKTEN ONUR DUYMAYACAĞIM
 
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşme planına dair konuşan Esad, “Bir gün eğer bu durumla karşı karşıya kalırsam, onur duymayacağım” ifadesini kullandı. Erdoğan’ın, DAİŞ, El Nusra, Ehrar El Şam gibi gruplarla ilişkili olduğunu söyleyen Esad, “Bu gibi çıkarcı İslamcılarla işbirliğinden nefret duyacağım” şeklinde konuştu..
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İtalyan, Rai, News, 24'e, konuşan, Esad:, 'Türkiye'nin, Suriye'den, gitmesi, gerekiyor',
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı