Haber Detayı
29 Kasım 2018 - Perşembe 12:59
 
Kıbrıs müzakereleri 50’nci yılında tıkanma noktasına geldi
KIBRIS Haberi


BİRLEŞMİŞ Milletler çerçevesindeki Kıbrıs müzakereleri 50’nci yılında tıkanma noktasına gelerek farklı bir sürece girdi.
Kıbrıslı Türk ve Rumlar, uzun yıllardır devam eden federasyon pazarlıkları yerine ‘başka fikirler’ adı altında konfederasyon ve iki ayrı devlet formülünü tartışıyor.

Yeni formüller, Ada’nın her iki kesiminde siyaseti böldü. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, eylülde New York’ta Rum lider Nikos Anastasiadis ve geçen hafta da Ankara’da Rum ana muhalefet partisi AKEL lideri Andros Kiprianu ile gayriresmi görüşmeler gerçekleştirdi. Anastasiadis, merkezi güçlü federasyon yerine ‘ademi merkeziyetçi’, Türk ve Rum kurucu devletlerine daha fazla egemenlik veren, ‘gevşek federasyon’ adı verdiği yeni bir teklifte bulundu. AKEL teklifin konfederasyon olduğuna dikkat çekerek, Rum lideri Türkiye ile kapalı kapılar ardında iki devletli çözüme götürecek pazarlık yürütmekle suçladı.

Çavuşoğlu’nun Rum Politis gazetesindeki röportajında, “Federasyon, konfederasyon ya da iki devletli çözüm konusunda karar verin” demeci KKTC’de de tartışma yarattı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, gevşek federasyonu müzakereye açık olduğunu açıkladı. Anamuhalefet ise ‘başka fikirlerin’ getirilmesini istedi. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kıbrıs, müzakereleri, 50’nci, yılında, tıkanma, noktasına, geldi,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı