Haber Detayı
21 Ağustos 2019 - Çarşamba 09:17
 
'Kıbrıs'ta tam egemenlik çatışmayla değil uzlaşmayla sağlanabilir'
GÜNEY KIBRIS Haberi


Dördüncü bir Türk araştırma gemisi olan Oruc Reis, Türkiye dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, Türkiye'nin ve Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını savunmak için doğu Akdeniz’e gitti.

Kıbrıslı MEB’i ihlal eden üç gemi ile yetinmeyen Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ne söylediğine veya yaptığı ne olursa olsun, istediği gibi davranma gücünün ve kararlılığının altını çizmeye karar verdi. Bunlar, ne yazık ki Kıbrıs hükümetinin, AB’den eylemlere karşı hafif derecede kınama beyanları almaktan başka bir cevap bulamadığı kabadayılık taktikleridir.

Buradaki ilginç gerçek, hükümetin Türkiye'yi durdurmak için yapabileceği bir şey olmaması. Cumhurbaşkanı Anastasiades, birkaç ay önce, petrol aramaları sürerse, Kıbrıs müzakerelerinin tekrar başlatılmayacağını belirtti. Bu durum, iki haftadan daha kısa bir süre önce Mustafa Akıncı ile görüşmesini durdurmadı ve Jane Holl Lute'nin bir sonraki ziyaretinin iki liderin BM genel sekreteriyle Eylül ayında bir araya gelmesi için bir yol açacağını umduğunu dile getirdi. Türkiye'den, gemilerini Kıbrıs MEB'inden çekeceğini söyleyecek bir açıklama yapılmadı, ancak keşiflerin önümüzdeki ay tamamlanacağına dair bir anlayış olabilir.

Dayanışma Partisi, Pazartesi günü hükümeti eleştirisimde “Bir tarafın diğer tarafa dayattığı terör koşulları altındaki müzakereler ancak teröristin amaçlarına hizmet eder” dedi. Dayanışma, Cumhurbaşkanı görüşmelere geri dönmemeli ve Türkiye'nin gerçek amacını nasıl önleyebileceğini düşünmemelidir açıklaması yaptı.

Bunlar, hardline partilerinin her zaman pazarladığı basit fikirler - daha güçlü bir konumda olduğu için Türk tarafı ile pazarlık etmiyorlar. Ve sonra ne oluyor? Hiçbiri pragmatik bir alternatif sunmuyor. Görüşmeler yapılmazsa, Türk gemileri Kıbrıs MEB'inden ayrılacak mı? Aslında, Türkiye'nin Kıbrıs MEB’ini terketme şansı varsa, bu, enerji sorununu da çözen federasyon, konfederasyon veya bölüşüm sonucu ortaya çıkar. Böyle bir anlaşma yapılmazsa, Türkiye Kıbrıs'taki MEB'de istediği gibi davranmaya devam edecektir. MEB'imizi uzlaşma olmadan korumanın bir yolu varsa, Dayanışma ve diğer partilerin bizimle paylaşmaları  ahlaki bir zorunluluktur.

Çeviri: Nokta Kıbrıs

Kaynak: Cyprus Mail 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 'Kıbrıs'ta, tam, egemenlik, çatışmayla, değil, uzlaşmayla, sağlanabilir',
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı