Haber Detayı
12 Mayıs 2019 - Pazar 10:02
 
"Kimseye verilmiş sözümüz yok"
Eleştirilerin odağındaki HP'nin Genel Sekreteri Yenal Senin, köşe yazarı Erçin Şahmaran'a önemli açıklamalarda bulundu.
KIBRIS Haberi


Siyasette sular ısınırken, gündem yeni hükümet modellerine odaklandı.

Biten dörtlü koalisyonun ortaklarından CTP, DP ve TDP, özellikle Halkın Partisine ciddi eleştiriler getiriyor.

Eleştirilerin odağındaki HP'nin Genel Sekreteri Yenal Senin, köşe yazarı Erçin Şahmaran'a önemli açıklamalarda bulundu.

 

Dörtlü koalisyonun bitiş sebeplerinden, bundan sonrasına dair HP ve Genel Sekreteri Yenal Senin'in açıklamaları şöyle;

  

“Siyasi bir karar alırsınız ve tüm ülke etkilenir. Biz bunun bilincindeyiz. Hükümetten ayrılma kararını almak zor olmadı. Çünkü işin içine partinin felsefesi ve bunun zemininin sağlanması girdi. Halkın Partisi dörtlü koalisyona girerken, toplumsal dönüşümü amaçladı. 2018 yılı zorlu geçti, biz bunu kabul ediyoruz. Fakat 2019 yılı için icraat yılı dedik.

Mazeretler oldu. Ciddi sıkıntılar yaşandı. Bölge gezilerinde insanlar soruyor, neden icraatlar yapılamıyor. Biz belli konularda, örneğin KIB-TEK, nereden buldun yasası, maliyenin bir şirketten borçlanması konularında çıkışlar yaptık. Birileri çıkıyor, bunlar, bunlar yapıldı diyor. Laf değil bunlar, yapılanlar.

Bize dosya verildi, Bakanlar Kurulunda her Bakana aynı dosya verildi. Bu dosyayı biz yaratmadık. Bir çek olayı çıktı. Basından gördük, imzalar var.  Her şeyi ona endekslemiyorum, ama biz bir duruş ortaya koyduk. Samimiyetle, eleştirdiğimiz konularla, nasıl devam edebilirdik? Serdar bey samimiyet demişti, samimiyet Temmuz 2018 de kirayı uzattığınız bir şeyi bizim yeni öğrenmemiz değil. Bunda samimiyet yok.

Bizim icraat noktasında da sıkıntılarımız oldu. Kamu reformunda, nereden buldun yasası konularında da yavaş kaldığımızın uyarısını yaptık. 15 ay da "toplumsal dönüşüm yapılmıyor" uyarısını toplumdan aldık ve gereğini yaptık.

Biz parti meclisinde bundan sonra ne yaparız, yeni hükümette yer alır mıyız, bunları hiç konuşmadık. UBP'yi meclis aritmetiği, UBP’nin her zaman iktidar olmak istemesi, aritmetiğe göre bunu HP ile mümkün görmesi, bizimle yan yana anılmasını sağlıyor. Bu konu sürekli konuşuluyor, soruluyor. 15 ay aynı şeyleri söyledik, biz icraat yapamayacak noktayı görürsek, prensiplerimize aykırı işler yapılırsa, biz bu sandalda görünmek istemeyiz.

Hükümet bitti ve her partinin başka öncelikleri vardı. Nereden buldun yasası, tam 8 ay da olmadı. Oysa siyasi iradeyi gösterip, iki gün hukukçuları çağırıp çalışın, Meclise gelsin, bir haftada biterdi. Vatandaşlık yasasında sunumlar yapıldı. Geri dönüş olmadı. Kamu reformunda, sendikalara başka, ticaret odasına başka şeyler söylendi. Bunları duyduk. Var olan bazı olaylardan, Başbakanın dahi haberi olmadı. Başbakan bizzat bunu söyledi, bir başka CTP’li Bakan güven bunalımı yaşıyoruz dedi. Burada samimiyet sorgulanır.

Devam etsek inandırıcı olamazdık. Aynılaşırdık. Bize bahane buldular deniyorsa, bahane yok ki, olanlar ortada. Neden ses çıkarmıyorlar?

Sol cenah yıllarca her görüş dile getirdiğinde Rumcu ilan edildi. Şimdi aynı yaftayı yapmasınlar. Biz kimseden telkin alarak hükümet kurup bozmayız. Türkiye istedi demesinler, bunlara girmesinler. Ortada unutulmayan bir ÖRP örneği var. Önceki hükümetlerde, UBP-CTP var. Bunlar sığ siyasi anlayışlar.

Var olan koalisyon modellerini parti içinde elbette konuştuk. Muhalefette kalmayı, erken seçimi ise henüz değerlendirmedik. Bunu parti meclisi kararlaştıracak. Bundan önce hiçbir parti ile bir görüşmemiz asla olmadı. Kimseye verilmiş bir sözümüz yok.

Bu hükümetle, iyi bir tecrübe kazandık. Artık icraatlarda süre sınırı isteyeceğiz. Söylediklerinin tersini yapacak bir ortaklıkta asla olmayacağız. Olası bir hükümet görüşmelerinde, Cumhurbaşkanlığını seçimi, müzakere edilecek, pazarlık konusu olacak veya elimizde bir koz olacak konu değildir."

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "Kimseye, verilmiş, sözümüz, yok",
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı