Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 14:26
 
“Kriz döneminde, Türkiye’nin kaynak yollamasını beklerdim”
Halkın Partisi Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu, ADA TV’ye konuk oldu. Erçin Şahmaran’ın “Gündeme Bakış” programına konuk olan Manavoğlu, gündeme dair çarpıcı açıklamalar yaptı.
KIBRIS Haberi


Halkın Partisi Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu, ADA TV’ye konuk oldu.

Erçin Şahmaran’ın “Gündeme Bakış” programına konuk olan Manavoğlu, gündeme dair çarpıcı açıklamalar yaptı.

Gülşah Sanver Manavoğlu, özet şunları söyledi:

“Bir hükümet için, yüz günde icraat beklemek, çok da kolay değil. Önceki koalisyon hükümetinden sonra, şimdiki koalisyon döneminde de, HP olarak aynı Bakanlıklarda görev yapıyoruz. UBP-HP hükümetinin yeni projeleri ve çalışmaları var. Önceki hükümetten devam ettirilen projelerde var. Burada önemli olan kamu menfaatidir. Kaynak sıkıntısı, maalesef bu ülkenin gerçeğidir. En başta okul, hastane, büyük yol projelerini kendi kaynaklarımızla yapmamız mümkün değil.

Maliye Bakanlığı ve Bakan Olgun Amcaoğlu, devletin alacakları için düğmeye bastı. Devletin ciddi alacakları var. Özel işletmeler, casinolar para kazanmıyoruz diyebilir. Eğer çalışıyor ve lisansını tutuyorsa, demek ki kazanıyor. Para kazanmadığını söyleyen devletle anlaşıp lisansını geri versin.

Bir işletme zarar ediyorsa, bunun çözüm yolları aranmalı. Bu devlet için de geçerli. KIB-TEK konusu, yapılan eylem ve grevler, özelleştirme ile ilgili değil. Çalışanların haklarında düzenleme olacağını düşünerek, bugünden karşı yer alıyorlar. Hükümet daha ileride, çalışanlar için belli talepler iletirse, şimdiden önlem alıyorlar.

Protokollerde en önemli sorun, kaynak gelmemesinin en önemli sebebi, imzalayıp gereklerini yerine getirmemizdir. Parayı alıyoruz, gereklerini yapmıyoruz. Bu noktada karşı tarafta suçlu, onlar da bu protokol maddelerini yapmayacağımızı biliyorlar. Anlamadığım nokta bu, biz imzayı atarken yapmayacağımızı biliyoruz. Onlarda biliyor, peki, neden bize bu imzayı attırıyorlar? İşte bunu anlamıyorum.

Burada yanlış olan bir sistem var. Hibe kaynakları protokolde yer almamalı. Biz proje yapamıyoruz diye bir şey yok. Projeler var, ödemelerde sorun yaşanıyor. Biz, çok büyük bir ekonomik krizden çıktık. Bizim üretimimiz, büyük ihracatımız yok. Girdilerimiz hep dövizle. Bunlar her dönem sıkıntılar yaratıyor.

Bir sel olayı yaşadık. Bu noktada, Türkiye Cumhuriyetinin kaynak aktarımı konusunda, bu durumların insani konular olduğunu da göz önüne alarak, şartsız olarak, protokol dışı, kaynak yollamasını beklerdim. Ancak Türkiye buna duyarsız kaldı. Elbette sebepleri vardı. Sistem değişikliği, muhatabın belli olmaması, bunlar da sıkıntı oldu. Bizler de daha sık temas kurmalıydık. Bunların sebeplerini, o dönemi yaşayanlar susmayıp, anlatmalı. 

Şuan Türkiye ve KKTC arasında iyi bir iletişim var. Ancak daha fazla iletişim ve anlatma gerek.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , “Kriz, döneminde,, Türkiye’nin, kaynak, yollamasını, beklerdim”,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı