Haber Detayı
04 Eylül 2019 - Çarşamba 23:41
 
LUTE, LİDERLERLE GÖRÜŞÜP ADADAN AYRILACAK
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in geçici özel danışmanı Jane Holl Lute, yarın 5 eylül Perşembe günü KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis'le son bir kez görüştükten sonra adadan ayrılacak.
KIBRIS Haberi


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’u yarın yeniden kabul edecek.  Görüşme 09:30'da gerçekleşecek.

Pazar gününden bu yana 'referans kavramları' üzerindeki görüşmelerini sürdüren Lute, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile dörder kez, ayrı ayrı biraraya geldi. 

Jane Holl Lute’un Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bugün yaptığı, dört gündeki dördüncü görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu yaptığı yazılı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Lute ile temasları bir süre daha devam edecektir. Bir sonraki görüşmenin zamanı kesinleştiğinde kamuoyuna duyurulacaktır” ifadesesini kullanmıştı.

KIBRIS HABER AJANSI'NIN HABERİNE GÖRE LUTE ADADA KALACAK...

Lute'un adadan ayrılması beklenirken Güney Kıbrıs'ın haber ajansı Kıbrıs Haber Ajansı, bugün akşam saatlerinde şu haberi geçti:

Lute adada kalacak ve referans şartlarının belirlenmesi çabaları yoğun şekilde devam edecek  
 

BM Genel Sekreterinin Özel Görevlisi Jane Holl Lute perşembe günü her iki liderle de yeni tur temaslar gerçekleştirecek. Bugün de olumlu bir sonuca ulaşılması başarılı olmadı ve referans şartlarının belirlenmesi için çabalar yoğun bir şekilde devam ediyor.
 
Şartlar sürecinde bazı küçük katılımlar olduğu görünüyor. Bu nedenle referans şartlarının bugün de kesinlik kazanması mümkün olmadı.
 
Bayan Lute çarşamba günü arka arkaya, son yirmi dört saat içinde dördüncü kez Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı ile görüştü. İki liderle görüşmelerin yarın da devam etmesi bekleniyor.

KHA’nın elde ettiği bilgilere göre, şu ana kadar Cumhurbaşkanına yeni bir görüşme talebi gelmedi, ancak BM yetkilisinin Akıncı ile görüşmesi konusunda Kıbrıs Rum tarafını bilgilendirmeden adadan ayrılmayacağına kesin gözle bakılıyor.

Cumhurbaşkanı Anastasiades’in bu akşam saat 20.30’da Limasol’da önceden planlanmış bir programı var. KHA’ya ulaşa bilgilere göre Cumhurbaşkanının yarın ise daha başka planlanmış görüşmeleri olacak.
 
Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou daha önce yaptığı açıklamada çalışmaların devam ettiğini ve yeni bir şey olursa bunun açıklanacağını söyledi.
 
İşgal altındaki bölgeden yayınlandığı gibi Bayan Lute ile görüşme biraz daha sürecek.

Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı’nın sözcüsü Barış Burcu bugünkü görüşmeden sonra yaptığı açıklamada bir sonraki görüşme tarihi belirlenir belirlenmez hemen açıklanacağını duyurdu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , LUTE,, LİDERLERLE, GÖRÜŞÜP, ADADAN, AYRILACAK,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı