Haber Detayı
22 Haziran 2019 - Cumartesi 10:49
 
“Maraş, KKTC yönetiminde açılacak”
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Atakan “Maraş’ta bir envanter çalışması yapılacak, bir çağrı yapılabilir ve KKTC yönetiminde bu bölge eski sahiplerine verilebilir” dedi.
KIBRIS Haberi


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Haberci gazetesi köşe yazarı Erçin Şahmaran’ın gündeme dair sorularını yanıtladı.

“BURADA İHALEYE ÇIKALIM”

Ülkede alt yapı ile ilgili sürdürülen projelerde ana payın, Türkiye ile yapılan karayollarını geliştirme anlaşmaları olduğuna işaret eden Bakan Atakan, ihaleler konusunda yaşanan sıkıntılar ve gelişmelerle ilgili şu bilgileri aktardı:

“İhalesine Ankara da çıkılan, Ankara kaynaklı projelerdir. 7 proje var, sorunlu projeler, ara emirleri var. 6 yıldır tıkanan projeler mevcut. Bunlar yeniden mi ihale edilecek? Bunlar çok büyük işler değil. Bunları yeniden Ankara’dan ihale edip, süreç uzatılacağına, burada ihale edelim önerimiz oldu. Bu konu haftaya çözülecek.”

 “SEYRÜSEFERDEN 120 MİLYON TL”

“Seyrüsefer konusunda vatandaşın sitemi haklıdır. Ama maalesef ödenen seyrüsefer bize aktarılmıyor, bu kaynak maliyeye gidiyor” diyen Balkan Atakan bu konuda şunları söyledi:

“Ülke genelinde 20-30 yıl yolların sorunsuz kullanılması için gereken maddi miktar 130 milyon TL’dir. Toplanan seyrüsefer ise 120 milyon TL. Ancak genel mali durum bunu etkiliyor. Seyrüsefer ödemeyen araçları şuan denetleme imkânımız yok. Bunun yanında araç sahiplerine bir hatırlatma sistemi, mobese ile araç plakalarından denetim yapabilmeyi getiren bir yazılım üzerinde de çalışmalarımız var. 20 bin civarı seyrüsefer ödenmeyen aracın sahada olduğunu öngörüyoruz. Bir an önce yollar konusunda yatırım yapmak istiyoruz. Önceliğimiz, elzem olan yol tamiratlarına en erken zamanda başlamak.”

 “ALINAN MARAŞ KARARI”

Bakanlar Kurulu’nun Maraş’la ilgili karar konusunda da değerlendirmelerde bulunan Bakan Tolga Atakan şöyle konuştu:

“Maraş konusunda herkes bir fikir beyan ediyor. Ama kimse bu adımın ne kazandıracağını konuşmuyor. Bu bölgedeki binaları eski sahiplerine verdiğiniz anda bunun ciddi bir sorun olacağına inanmıyorum. Adanın her iki tarafında eski mülkünü alan insanlar var. Bu konu biraz da buna benziyor. Bir envanter çalışması yapılacak, bir çağrı yapılabilir. ve KKTC yönetiminde bu bölge eski sahiplerine verilebilir. Burasının açılmasının ekonomiye katacağı ivmeyi düşünmek bile tek başına önemlidir. Burayı açalım birilerine verelim düşüncesi yok, yasal hak sahiplerine, KKTC yönetiminde kullanım hakkı vermek için bir atılım olacak. Sayın Cumhurbaşkanı seçim döneminde Maraş yılanlara, farelere yuva olmamalı demişti. Fakat seçimden sonra her hangi bir adım atılmadı. Bu adımı atmak istiyoruz. Yıllardır federasyon amacı üzerinden bir müzakere süreci yürütülüyor. Fakat bizim ve Rum tarafının federasyon anlayışı aynı değil. Bunun tek kaybedeni Kıbrıslı Türklerdir.”

Devamla “Yan yana iki ülkeyiz. Bazı temel sorunlar var. İnsani sorunlar. Suçlu değişimi gibi. Bu çok önemli bir konudur. Benzer işbirliklerini yapmayı başarabilmeliyiz. Bu işbirliği karşılıklı olmak zorunda” diyen Atakan “Kıbrıs Adası’nı ikiye bölemeyiz. Birlikte yaşamak yönünde bir adımı atamıyorsak, yan yana yaşamayı başarmalıyız. O zaman işbirliği yapılabilecek konular üzerinde çalışmalıyız” dedi.

“GEÇİTKALE ENVANTERDE OLMALI”

Bakan Atakan Geçitkale Havaalanı ile ilgili alınan karar konusunda “Geçitkale havaalanını ‘görerek uçulara’ açtık. Yakın bir gelecekte açılıp belli amaçlar için kullanılması yönünde bir karar aldık. Burası bu ülkenin envanterinde olmalı. Ercan havaalanı inşası sürüyor. Burada bir aksilik olması durumunda başka havaalanımız yok. Bu sebeple Geçitkale’yi aktif tutmak için çalışmalar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Maraş,, KKTC, yönetiminde, açılacak”,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı