Haber Detayı
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 12:33
 
Meksika'da havalimanından 60'tan fazla mamut fosili çıktı
DÜNYA Haberi


Meksika'nın başkenti Meksiko'da bulunan Santa Lucia Hava Üssü'ndeki kazılarda onlarca mamut fosili bulundu.

15 bin yıllık 60'tan fazla mamut fosilinin bulunduğu bulunduğu kazılarda 15 insan iskeletinin yer aldığı mezar alanı ve binlerce seramik parçası da keşfedildi.

Meksika'nın günlük gazetesi El Universal'e konuşan Dr. Pedro Fransisco Sanchez Nava "İlk kez bu kadar fazlası bulundu" dedi.

Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü'nün (INAH) direktörü Sanchez Nava, bölgenin Meksika Vadisi'ne giriş niteliği taşımış olabileceğini vurguladı.

Sanchez Nava "Bölgeyi çevreleyen 5 göl dikkate alındığında burasının büyük mamut gruplarının geldiği bir rezervuar olduğu anlaşılıyor" diye konuştu.

INAH direktörü keşfin Meksika arkeolojisi açısından "bir dönüm noktası" olduğunu da belirterek, "Bu büyük bir keşif. Karşılaştırma yapmak son derece karmaşık ama bulunan tür sayısına bakılınca burasının bir giriş yolu olduğu anlaşılıyor" dedi.

 İNSANLARLA MAMUTLAR ARASINDA BİR ETKİLEŞİM VAR MIYDI?

Sanchez Nava henüz ellerinde bölgedeki mamutlarla insanlar arasında etkileşim kurulduğuna dair bir bulgu olmadığını ancak ilerleyen günlerde yapılacak çalışmalarla bu yönde kanıtlara rastlanabileceğini söyledi.

"Belki de insanlar 15 bin yıl önce burasının giriş noktası olduğunu fark etti ve mamutları avlamak için organize oldular" diyen Meksikalı araştırmacı yapılacak çalışmaların ardından av aletletlerinin kullanıldığına ilişkin bulgulara mamut fosillerinde rastlanabileceğini ifade etti. Zira bölge yakınlarındaki bir diğer kazıda mamut tuzakları olduğu düşünülen aletlerin kalıntıları bulunmuştu.

INAH direktörü kazıların yeni havalimanının inşasını geciktirme amacı taşımadığını, kazıların inşaata etkisinin düşük kalması için koordinasyon halinde çalıştıklarını da söyledi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Meksika'da, havalimanından, 60'tan, fazla, mamut, fosili, çıktı,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı