Haber Detayı
25 Kasım 2019 - Pazartesi 12:28
 
Mirabal kardeşlerden bugüne, 25 Kasım 'Kadına şiddetle mücadele günü'
DÜNYA Haberi


BM Genel Kurulu, 1999 yılında 25 Kasım'ı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti. Peki bu gün neden 25 Kasım olarak belirlendi? İşte 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nün geçmişi.

 
 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü (International Day for the Elimination of Violence against Women), 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür. BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti. 

 

 

 

 

MİRABAL KIZ KARDEŞLER, DİRENİŞLERİ VE KADINA ŞİDDET

Rafael Trujillo,1930’da askeri darbe yaparak Dominik Cumhuriyeti iktidarını ele geçirdi. Bu diktatör, ülkeyi tam 31 yıl boyunca baskı ve zulümle yönetti. Ülkede onun bu dikta rejiminden hoşlanmayanlar da vardı. Ülkede zaman zaman özgürlük ve hak talep eden hareketler, ayaklanmalar kendini var ediyordu. Ona ve rejimine karşı koyan hareketlerden biri de Clandestina adlı hareketti. Hareket, Patria, Minerva ve Maria adlı 3 kız kardeşten oluşuyordu. Bu kardeşler Mirabal Kardeşler olarak biliniyorlardı. Kocaları da onlara destek oluyor, rejime ve Trujillo’ya karşı birlikte direniyorlardı. 

Mirabal Kardeşler’in demokrasi ve insan hakları talepleri, onların Trujillo tarafından pek çok kez hapse gönderilmelerine neden oldu. Trujillo, onları hapse göndermekle kalmadı. Tüm mülklerine de el koydu ve yaptığı bir halk konuşmasında şöyle dedi; “Ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve Mirabal kardeşlerdir.” Trujillo’nun bu konuşmasından sadece 23 gün sonra, 25 Kasım 1960’da kocalarını hapishanede ziyaret etmekten dönen Mirabel kardeşlerin arabasını yolda durduruldu. Arabadan indirilen Mirabal kardeşlere önce tecavüz edildi sonra da sopalarla döverek öldürüldü. Mirabal Kardeşler’in cesetlerini bir uçurumdan aşağıya atıldı. Devlet ve medya ise bu olayın bir trafik kazası olduğunu söyledi.   

Mirabal Kardeşler’in ölümüyle bir zafer kazanacağını sanan Trujillo’nun başı ise daha çok derde girdi. Ülkede ayaklanmalar daha çok arttı. ABD verdiği desteği geri çekti.

Mirabal Kardeşler’in ölümünden 6 ay sonra 30 Mayıs 1961’de ise Trujillo bir suikast sonucu öldürüldü. Trujillo’nun öldürülmesinden yaklaşık iki sene sonra, Şubat 1963’de de Dominik Cumhuriyeti demokratik bir şekilde oy kullanarak hükümetini seçti. 

Mirabal Kardeşler’in bir vakfı ve müzesi kuruldu. Ayrıca Dominikli şair Pedro Mir, Kelebeklerin Amini şiirinde, Mirabal Kardeşlerin katledilmesini kınayıp anlattı. Julia Alvarez de, Kelebekler Zamanı kitabında Mirabal Kardeşlerin hayatını ve mücadelesini anlattı. Kelebekler Zamanı kitabı aynı isimle sinemaya da uyarlandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mirabal, , kardeşlerden, bugüne,, 25, Kasım, 'Kadına, şiddetle, mücadele, günü',
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı