Haber Detayı
10 Ağustos 2019 - Cumartesi 11:31
 
Naimoğulları: Kurbanı devletin belirlediği yerde kesin
KIBRIS Haberi


Yaklaşan Kurban Bayramı hakkında önemli uyarılarda bulunan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, kurbanın her yerde kesilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Kıbrıs Postası’na konuşan Naimoğulları, yaklaşık 10 gün önce kurban satışları iyi olmadığına, fakat bayram yaklaştıkça, özellikle son günlerde kurban satışlarında ciddi anlamda artış olduğuna işaret etti.

 

“DANANIN KİLOSU 17 TL, KUZUNUN 25-26 TL, OĞLAĞIN, 23-24 TL CİVARINDA”

Geçen yıla bakıldığı zaman kurban fiyatlarında çok fazla değişiklik olmadığını dile getiren Mustafa Naimoğulları,“Bu yıl dananın kilosu 17 TL civarında, kuzunun kilogram fiyatı bu yıl 25-26 TL civarında, bazen 27 TL’lere kadar çıkıyor. Oğlağın kilosu ise, 23-24 TL dolaylarında” ifadelerini kullandı.

“KURBANLIK HAYVAN ÜRETİCİDEN ALINMALI”

Geçtiğimiz yıla göre, kurbanlık canlı hayvanın kilosunda 2 ya da 3 TL artış olduğunu, en fazla 10-12 bin TL’ye dana satıldığını, bin TL’den bin 500 TL’ye kadar küçükbaş kurbanlık hayvan bulunabildiğini belirten Naimoğulları,“Alınan kurbana göre, büyüklüğe göre fiyatlar değişebiliyor” ifadelerini kullandı. Kurbanlık hayvanın üreticiden alınması gerektiğine dikkat çeken Mustafa Naimoğulları, “Bu ülkede hayvan azlığı yok. Ülkemizde yeteri kadar hayvan vardır” şeklinde konuştu.

 

“2 BİN CİVARINDA BÜYÜKBAŞ, 8-10 BİN CİVARINDA KÜÇÜKBAŞ SATILDI”

Ekonomik sıkıntıların olduğu dönemlerde olduğumuzu, ancak bugünlerde döviz kurlarının düşmeye başladığını, ekonomik sıkıntıların biraz daha yoluna girmeye başladığını hatırlatan Naimoğulları, “2 bin civarında büyükbaş hayvan bayramda alındı. Küçükbaş kurbanlık hayvan ise, 8-10 bin civarında alındı. Bu rakam bayram yaklaştıkça artacaktır. Günün sonunda kesimlerde mezbaha kesimlerinde daha net rakamlar belli olacak” dedi.

“KÜÇÜKBAŞIN YAŞI 6 AYI, BÜYÜKBAŞIN YAŞI 2 YILI GEÇMELİ”

Kurban kesilirken dikkat edilmesi gereken unsurlar hakkında konuşan Mustafa Naimoğulları, dikkat edilmesi gereken birçok şey olduğunu,özellikle kurban alırken, yaşının belli bir yaşta olması,küçükbaş hayvanlarda en az 6 ayı, büyükbaş hayvanlarda ise 2 yaşını geçmiş olmasının daha uygun olduğunu anlatarak, “Kurbanlık hayvan alırken, sakat olmamasına, rahatsızlığı olmamasına, hastalığı olmamasına dikkat edilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

 

KURBAN KESİM YERLERİ…

Kurban kesilirken, Veteriner Dairesi’nin açıkladığı yerlerde kurbanların kesilmesi gerektiğinin altını çizen Naimoğulları, kurban kesim yerlerini şöyle aktardı: “Etsan Mezbahası Cihangir, Kıbet Mezbahası Haspolat, Aket Mezbahası Akdoğan, Alsancak Mezbahası, Lapta Mezbahası, Güzelyurt Mezbahası, Gazimağusa Mezbahası, İskele Mezbahaı, Akdoğan Mezbahası, Gönyeli Mezbahası, Lefke Mezbahası, Mehmetcik Mezbahası, Yenierenköy Mezbahası, Dipkarpaz Mezbahası”

“MEZBAHALAR DIŞINDA KESİM YAPILMAMALI”

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz ne kadar uyarı yaparsak yapalım, birçok kişi mezbahalar dışında kurban kesimi yapıyor. Mezbahalar dışında kesim yapılmaması gerekir. Özellikle kurban kesimine, mezbahaların kontrollü olmasına, dikkat edilmesi gerekir. Kurbanın iç organları sokaklara atılmamalı, çevreye zarar verilmemeli. İç organlarının imha edilmesi gerekir. Kan artığının anında temizlenmesi lazım. Dezenfekte işlemlerine, sağlık koşullarına dikkat edilmeli.”

“KURBAN, KESMEYİ BİLENE KESTİRMELİ”

“Kurban kesmesini bilmeyenlerin veya acemi olanların, kurban kesmeyi bilene kestirmesi gerekir” diyen Naimoğulları, “Geçtiğimiz yıllarda da gördük; kurban kesmek isterken kendilerini yaralayabiliyorlar, bu tür olayların yaşanmamasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK IÇIN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Naimoğulları:, Kurbanı, devletin, belirlediği, yerde, kesin,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı