Haber Detayı
02 Ekim 2019 - Çarşamba 10:05
 
Narin Şefik'ten yeni oy sayım formülü...
KIBRIS Haberi


Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Şefik, Genç TV'de yayınlanan Mustafa Alkan'ın programında önemli açıklamalar yaptı.
Meclisin açılması ile ilgili Yeni Yasama Yılı'ndan beklentilerini açıklayan Şefik, “Yeni yasama döneminde iyi bi şeyler olmasını dilerim, karamsar bir insan değilim. Umarım yasamada belirli yasalar bir an önce geçer. Kamu Reformu, Seçim Yasası şart. Hukuk Muhakemeleri Usulu Kanunu da bunların başında gelir.” dedi.

Seçim Yasası'nın değişmesini istediklerini hatırlatan Narin Şefik, “ Yasanın değişeceğini umuyorum. Değişmezse de bir formül ürettik” diye konuştu.

Şefik, “Seçim Yasası'nda bir parti dışında tüm parti başkanları ile konuştum. Bizim için siyasi tercih yoktur. Sistem ya da  karma tercihimiz yok. Daha süratli neticelenmesinin yollarını aramaktayız. Birlikte konuşalım dedik o da olamadı. Bu konuda artık endişeli değilim. Bir formül ürettik. Seçim Yasası aynı şekilde olacaksa, aynı yasa ile seçime girilecekse, o zaman şeffaf sandıklar kilitlenecek. Çalışacak olan görevliler perişan olmadan, sandıklar asma kilitle torbalara konulacak. Belirli saate kadar oylar sayılacak, sonra kilitlenecek ve hepsi polis denetiminde bir toplu alana konulacak. Sabah mesai saatinde gelip oy saymaya devam edecekler. Başka türlü olmaz. Kaç gün sürer konusunda fikrim yok.” ifadelerini kullandı.

Karma seçim sistemi konusunda da Şefik, “Kaldırılacaksa karma ve tercih birlikte kaldırılmalı. İkisi bizim için birlikte çok zaman alıyor. Ya çarşaf listeden vazgeçmek lazım ya da karma ve tercihten. Ya da en azından ilçeler arasında sayı kısıtlamadan vazgeçilmeli.” dedi...

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Narin, Şefik'ten, yeni, oy, sayım, formülü...,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı