Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 13:13
 
Oğuz: Harnup fiyatlarını üretici belirlemeli
KIBRIS Haberi


14. Uluslararası Tatlısu Harnup ve Halk Dansları Festivali başladı.
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, festivalde açılış konuşması yaptı.

Bakan Oğuz, bakanlık olarak harnup ile ilgili neler yapılabileceği hususunda çalışmalar yapmakta olduklarını belirterek,bu çalışmalar neticesinde 2.20 TL’den belirlenen harnup fiyatının, 2.60 TL’yeçıkarıldığını, bu yöndeki çalışmaların da sürdüğünü kaydetti.

Bakan Oğuz, harnup fiyatının üretici ve kooperatif tarafından belirlenmesini gerektiğini ifade ederek, “Fiyatı tüccar belirlememeli. Tüccara muhtaç olmasınlar. Tüccarlarımızı kötülemek istemiyorum ama üretici verdiği ürünün değerini almazsa o ürün,ekonomik anlamda bir değer kazanmaz ”dedi.

 

“TEŞVİKLER KONUSUNDA ALTERNATİFLER YARATILACAK”

Bakan Oğuz, dönüm başına 120 TL teşvik veriliğini anlatarak, teşvikler konusunda farklı alternatifler yaratılması ve teşvik yönetim ile miktarının değiştirilmesi ile ilgili yıl içinde yeni çalışmalar başlatılacağını açıkladı.  Bakan Oğuz, bu noktada üreticilerin ağaçları koruması, sahip çıkması ve bunun ekonomik değere dönüştürülmesiyle ilgili neler yapılabileceği yönünde harekete geçildiğini söyledi.

Bakan Oğuz, ekonomik değeri olan zeytin, harnup, badem gibi ağaçların Orman Dairesi tarafından ekiminin yapılıp, bunların üreticilere zimmetleneceğine dikkat çekerek, “Amacımız, üretici ürünü kendi alsın;toprağına, köyüne, ürününe sahip çıksın” dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Oğuz:, Harnup, fiyatlarını, üretici, belirlemeli,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı