Haber Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 12:37
 
OHAL Komisyonu'na yapılan 42 bin başvurudan 3 bini kabul edildi
TÜRKİYE Haberi


15 Temmuz darbe girişiminden sonra kurulan Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu son 22 ayda 42 bin başvuruyu sonuçlandırdı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bugüne kadar; meslekten ihraç edilenler, bursu kesilen öğrenciler, rütbeleri alınan emekli güvenlik personeli ve kapatılan bazı kurum ve kuruluşlara ilişkin 125 bin müracaat alan Komisyon 42 bin başvuruyu karara bağladı.

39 Bin başvuru reddedildi
22 Aralık 2017'den itibaren başvurular hakkında verilen kararları açıklamaya başlayan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu incelediği 42 bin başvurudan 3 bin müraacatı kabul etti. Başvuruların 39 binini reddeden Komisyonda, 83 bin müracaatın incelenmesine ise devam edildiği kaydedildi.

Dava yolu açık
Müraacatı kabul edilen kişi ve kurumlar hakkındaki kararlar başvurucuların en son görev yaptığı kurumlara teslim ediliyor. Başvurusu kabul edilenlerin atama işlemleri, en son görev yapılan kurumlar ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yapılıyor.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'nun ret kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara 19, 20, 21 ve 22. idare mahkemelerine iptal davası açılabiliyor.

Başvurucular, "ohalkomisyonu.tccb.gov.tr" internet adresindeki "OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi" üzerinden müracaatlarının kabul ya da reddedildiğine yönelik bilgilere ulaşabiliyor.

Türkiye’de başarısızlıkla sonuçlanan 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından başlayan ve 728 gün süren Olağanüstü Hal (OHAL) 18 Temmuz'da kaldırılmıştı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: OHAL, Komisyonu'na, yapılan, 42, bin, başvurudan, 3, bini, kabul, edildi,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı