Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 22:26
 
Sevay: Trafik güvenlik sistemi oluşturulmalı
KIBRIS Haberi


İrfan Batu’nun sunduğu Kıbrıs Postası TV Ana Haber’e dün yaşanan vahim kaza hakkında konuşan Trafikte Kazasız Yaşam Derneği (TRAKAYAD) Başkan Yardımcısı Hüseyin Sevay, “Herkesin şunu anlaması lazım ki” diyerek, topluma hizmet edecek, trafikte hayat kurtaracak, ciddi yaralanmaları önleyecek bir trafik güvenlik sistemi oluşturulmadığı sürece bu kazaların değişmeyeceğinin altını çizdi.

Bu konuları yıllardır yazdıklarını ve söylediklerini işaret eden Sevay, bu sistemin nasıl kurulacağını bir önceki hükümet dönemde Ulaştırma Bakanlığı ile paylaşmaya çalıştıklarını, ama maalesef uzmanları dinlemeyecek bir zihniyet olduğunu ve yok sayıldıklarını, dolayısıyla oradan ayrılmak zorunda kaldıklarını vurguladı.

Gelmiş-geçmiş hükümetlerin zihniyetinin de bu olduğunun altını çizen Hüseyin Sevay, sistem oluşturma yönünde ciddi adım atılmadığı için bu tür olayların yaşandığını söyledi.

Bu tür olayların geçmişte de çok olduğunu anımsatan Sevay, “Herkesi düşünmeye çağırıyorum” dedi.

“Burada çıkar veya rant denilse de insanların hayatlarını kurtarmaktan, yaralanmaları önlemekten daha güzel bir rant ne olabilir?” ifadelerine yer veren Hüseyin Sevay, işin kötüsü bakanlıklara, hükümetlere gelen insanların da bu konuda sorgulanmadığını söyledi ve bu zihniyetlerin devam ettiği takdirde herkesin tehlike altında olduğuna dikkat çekti.

Kazaların bir sistem bir de toplum tarafı olduğunu dile getiren Sevay, “Trafik sorumluluğu paylaşılması gereken bir sorumluluk. Ancak ağırlılıkla sistem tarafının sorumluluğudur” şeklinde konuştu.

TRAKAYAD Başkan Yardımcısı Hüseyin Sevay, ayrıca şunları kaydetti: “Kaza sözcüğü çok ilginç bir sözcük, bu sözcüğe karşı çıkılmalı, kullanılmamalı, değiştirilmeli olduğunu anlatıyoruz, ancak pek yer etmiyor.

Kaza; önlenemez olay demektir. Kaza sözcüğü sistemi de aklıyor. Bu çarpık anlayışın değişmesi için İsveç’in Vizyon Sıfır politikası da buna karşı çıkıyor. Bence bu olayları önlenebiliriz”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Sevay:, Trafik, güvenlik, sistemi, oluşturulmalı,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı