Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 15:04
 
TC ile özel kontenjan sağlanması konusunda mutabakat zaptı imzalandı
KIBRIS Haberi


Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu,  GCE – A Level sonuçlarına sahip olan KKTC uyruklu öğrencilere Türkiye Bursları kapsamında özel kontenjan sağlanması hususunda Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile mutabakat zaptı imzalandığını açıkladı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre; Bakan Çavuşoğlu, bu yıldan itibaren yürürlüğe girecek uygulama dâhilinde Ağustos ayında KKTC uyruklu olup A level sonuçlarına sahip öğrencilerin Bakanlığa tahsis edilen kontenjanlardan yararlanabileceklerini belirtti.

Çavuşoğlu, “A level sonuçlarının geç çıkmasından dolayı bilindiği üzere bu alanda öğrenim gören öğrencilerimiz yerleşme süreçlerinde bazı sıkıntılar yaşıyorlardı. Bu protokol sayesinde bu problemi de ortadan kaldırmış olduk” dedi.

Bu yolla yerleşecek öğrencilerimiz Türkiye Burslusu kapsamında olup üniversite eğitimi boyunca üniversitesine harç ödemesi yapmayacağı gibi, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından burs alacaktır” diyen Çavuşoğlu, arzu eden öğrencilerin ücretsiz bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti KYK yurtlarında da konaklayabileceklerine dikkat çekti.Çavuşoğlu açıkamasının sonunda bu alanda eğitim alan gençlerimize bu önemli açılımın hayırlı olmasını temenni etti.

(BRT)

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: TC, ile, özel, kontenjan, sağlanması, konusunda, mutabakat, zaptı, imzalandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı